Spółdzielnia Mieszkaniowa Polne w Lubinie jako jedyna otrzymała pieniądze z puli unijnych środków na termomodernizację. To pierwszy raz, gdy wspólnoty i spółdzielnie mogły starać się o pieniądze jako odrębne jednostki. Dotychczas dotację otrzymywały gminy, które według własnych potrzeb rozdzielały je na poszczególne zadania. 

 

SM Polne w Lubinie dostanie ponad 2 mln 600 tysięcy złotych na docieplenie pięciu budynków. Spółdzielnia ma czas do końca 2018 roku na wykonanie inwestycji i jej rozliczenie. Jak mówi prezes zarządu SM Polne, Ryszard Półtorak docieplenia zostaną wykonane najpierw na budynkach przy ulicy Topolowej 2,3 i 4. Bloki te ostatni raz termomodernizowane były w latach 90′. Ówczesne wytyczne co do grubości docieplenia nie odpowiadają już teraz wymogom przepisów. 

Spółdzielnie od lat walczyły o możliwość otrzymywania bezzwrotnej dotacji z unijnej puli. Siedem lat temu blisko 30 wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych założyło Stowarzyszenie Odbiorców Ciepła “Razem cieplej”. Jak duża jednostka rozpoczęto starania o korzystanie z dotacji. Udało się po wielu rozmowach i spotkaniach z przedstawicielami Urzędu  Marszałkowskiego. 

SM Polne stara się o więcej dotacji. Kilka dni temu zwrócono się o przesunięcie pieniędzy przyznanych na innych terenach, ale dotąd nie wykorzystanych. Są duże szanse, że kolejne bloki na terenie Spółdzielni uda się docieplić z unijnych funduszy. 

Poprzedni artykułLada chwila średniowiecze – kobiety mówią stop – FOTO
Następny artykułRozbite porsche pod Tesco