Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” w Lubinie zaprasza do Galerii Zamkowej na wystawę pod tytułem „Sztuka Plakatu – polski plakat filmowy”.

Wystawa jest okazją do poznania fragmentu historii polskiej szkoły plakatu. Prezentowane w Galerii Zamkowej polskie plakaty filmowe to zestawienie unikatowych dzieł autorstwa wybitnych artystów, takich jak: Jan Lenica, Waldemar Świerzy, Henryk Tomaszewski, Jakub Erol, Eryk Lipiński, Andrzej Krajewski i wielu innych.

Polska Szkoła Plakatu

„Salonem plakatu jest ulica” – to lapidarne zdanie Henryka Tomaszewskiego w pełni oddaje fenomen Polskiego Plakatu. W szarej rzeczywistości powojennej Polski, na zburzonych ulicach pojawiły się kolorowe afisze filmowe. Wyświetlane po wojnie filmy dostały mistrzowską oprawę. Plakat tworzony przez wybitnych artystów został podniesiony do rangi sztuki. Kwiatkiem do kożucha nazwał go celnie Jan Lenica, paradoksalnie bowiem, plakaty nie reklamowały filmów do których były zamawiane ale były dziełami sztuki, a ulica stała się ich salonem. „Polska szkoła plakatu” zdobyła uznanie na całym świecie i zagościła w galeriach i muzeach sztuki. Plakat, tworzony przez artystów polskich do dziś jest różnorodny, przyciąga wybitne indywidualności, przybiera różne kształty i wciąż szuka nowych form wyrazu.

Wystawa dostępna jest w terminie od 2 do 28 lutego w Galerii Zamkowej.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek 10:00 – 18:00

Poprzedni artykułGrawerowanie szkła – warsztaty na Wzgórzu Zamkowym
Następny artykułHistoria zatoczyła koło. Pięściarstwo wraca na ul. Składową.