12 stycznia Prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o unieważnienie uchwały z listopada 2010, dotyczącej wyboru trzech sędziów TK. Sędziami tymi są: Stanisław Rymar, Piotr Tuleja i Marek Zubik. Tuleja był jednym z sędziów orzekających w 2010 roku na temat podatku miedziowego od KGHM, który zdaniem ówczesnego Trybunału był dla Polskiej Miedzi niekorzystny. Czy teraz wniosek zostanie rozpatrzony jeszcze raz?

Minister Ziobro stwierdził we wniosku, że trzej sędziowie nie mogą pełnić swoich funkcji w TK, ponieważ sposób ich wyboru narusza zasadę indywidualnego wyboru sędziego Trybunału.

Spytaliśmy co to oznacza między innymi dla Zagłębia Miedziowego i KGHM Polska Miedź S.A. lokalnego polityka z partii Razem. Damian Cacek, który sam jest pracownikiem Polskiej Miedzi tłumaczy – Problem jest w tym, że TK musiałby rozpatrywać uchwałę sejmu, a według części prawników TK nie ma kompetencji, by badać uchwały. Po co więc pan minister składa taki wniosek? Być może liczy na to, że opanowany przez PiS TK orzeknie jednak, że wybór sędziów z 2010 odbył się z naruszeniem prawa, co dawałoby możliwość ich odwołania. Takie orzeczenie oznaczałoby, że wyroki wydawane przez składy z udziałem któregokolwiek z tej trójki sędziów są nieważne, a sprawy wymagają ponownego rozpatrzenia. Przyjmijmy zatem czysto teoretycznie, że przychylny Prawu i Sprawiedliwości TK orzeka po myśli pana Ziobry, sędziowie wybrani w listopadzie 2010 zostają odwołani, a wszystkie wydane z ich udziałem wyroki wymagają ponownego rozpatrzenia. To oznacza, że takiego ponownego rozpatrzenia wymaga również wyrok TK z 18 listopada 2014 Sygn. akt K 23/12 w sprawie podatku od wydobycia niektórych kopalin. W składzie orzekającym był sędzia Piotr Tuleja, jeden z sędziów, których dotyczy wniosek Zbigniewa Ziobry. Jak pamiętamy wyrok Trybunału z 2014 był dla KGHM niekorzystny, a miedziowy podatek uznany za zgodny z konstytucją. Tym razem jednak sytuacja mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. Biorąc pod uwagę przedwyborcze obietnice pani premier, duże poparcie jakie Solidarność udzieliła Prawu i Sprawiedliwości przed wyborami, oraz kwestionowaną niezależność Trybunału są podstawy, aby oczekiwać korzystnego dla miedziowej spółki rozstrzygnięcia. Czy taki scenariusz jest możliwy? Ostanie wydarzenia pokazują, że nie należy niczego wykluczać – kończy Damian Cacek.

Poprzedni artykułXXV WOŚP Lubin: Tłumy w galerii Cuprum Arena – FOTO
Następny artykułFEN 15 Final Strike: Gumienna i Biszczak nowymi mistrzami!

1 KOMENTARZ

  1. pier…enie! szydło dobrze kłamie jak i ten caly pis! odwracanie kota ogonem. Oczywiscie okaze sie ,że PIS znowu chciał dobrze ale jest notorycznie blokowany. Solidarnodość (sprzedawczyki) razem z tym przebierancem dudą nadeję nie powiem do czego.. NIE MYDLCIE OCZU! NIKT JUŻ TEGO NIE KUPI – OSZUSCI!

Comments are closed.