W połowie grudnia w Lubinie dobiegły końca zajęcia z zakresu Nordic Walking dla osób 40+, a teraz odbyła się ostatni lekcja pływania dla dzieci – oba cykle sportowych zajęć wpisane były w projekt Eko – Zdrowie od KGHM polska Miedź S.A. Byłą to już piąta edycja programu prozdrowotnego od miedziowej spółki dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego. 

 

 

Około 180 dzieci z Lubina, Legnicy i Rudnej oraz około 250 osób dorosłych m. in. z Chojnowa, Legnicy, Lubina, i Złotoryi skorzystało ze sportowych zajęć oferowanych bezpłatnie przez KGHM Polska Miedź S.A. w ramach projektu Eko – Zdrowie. Piąta, jesienna edycja programu zakończyła się. Najmłodsi w Lubinie we wtorek 27 grudnia odbyli ostatnią lekcję pływania. W zajęciach brały udział dzieci w  wieku 5 do 10 lat.

– Projekt ten miał za zadanie zbliżyć najmłodszym środowisko wodne, dokształcić ich umiejętności pływania, niektórych nauczyć podstaw zachowania w wodzie. Było 12 lekcji. To wystarczająca ilość na tyle, by dzieci pozbawić lęku wejścia do wody, tych odważniejszych skoku z wysokości do wody i nauczyć bezpiecznie dotrzeć do najbliższego brzegu.  12 lekcji temu niektóre dzieci patrzyły na nas jakbyśmy chcieli im zrobić jakąś krzywdę, a dziś same zapraszają nas do zabawy w wodzie. Te lekcje są bardzo ważne, bo chodzi o bezpieczeństwo dzieci podczas przebywania nad wodą. Bardzo ważne jest to,  by umiejętność wejścia, dopłynięcia do brzegu i wyjścia były podstawą zachowania się nad wodą.   – mówił Konrad Marciniak, prezes Międzyszkolnego Klubu Sportowego Pirania Lubin, który realizował zajęcia pływania na polecenie  miedziowej spółki. 

 

Poza zajęciami sportowymi jak pływanie dla dzieci czy nordic walking dla dorosłych KGHM Polska Miedź S.A. w ramach projektu Eko – Zdrowie realizowało też program walki z otyłością, czyli szereg zajęć z siłowniach i klubach fitness połączonych z edukacją dietetyczną. Były też bezpłatne zajęcia piłkarskie z kadrą trenerską KGHM Zagłębie Lubin dla najmłodszych. Poza tym przeprowadzano też sporo badań przesiewowych zarówno pod kątem wykrywania raka prostaty u panów, jak i badań profilaktycznych pod kątem nowotworowym dla najmłodszych.