Na zakończenie Mikołajkowych Dni Dawcy Szpiku w Auchan odbyła się dwudniowa rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Na pasażu obiektu handlowego w Legnicy wolontariusze wspólnie ze strażakami czekali na osoby, które podejmą świadomą decyzję o wpisaniu do bazy DKMS.

Tegoroczna rejestracja była przeprowadzona, aby uratować życie 2,5 letniej Karolinki, która walczy z ciężką chorobą. Ta mała dziewczynka jest oczkiem w głowie rodziców. Kocha obecność rówieśników i beztroskie zabawy. Jak dorośnie chciałaby zostać kolejarzem, tak jak jej tata. Często wraz z mamą chodzą na stację oglądać pociągi. Niestety od września 2016 r. Karolcia choruje na zespół mielodyplastyczny, który charakteryzuje się niewłaściwym rozrostem komórek krwi. Karolinka jest poddana ciężkiemu leczeniu. Niestety nie ma pewności czy odniesie ono sukces. Na szczęście istnieje dla niej szansa na całkowity powrót do zdrowia i powrót do beztroskiego dzieciństwa. Jest nią przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

Zaproszenie na niedzielę strażaków, jako służb cieszących się największym zaufaniem wśród społeczności, okazało się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Dzięki pomocy ochotników z Krzeczyna Wielkiego – Małgorzaty i Pawła Gębalskich, którzy są także wolontariuszami DKMS, udało się zarejestrować ponad 2,5 raza więcej osób niż w sobotę. Małżeństwo Gębalskich jest prężnie zaangażowane nie tylko w działalność OSP ale także, wraz z całą jednostką, przeprowadzają akcje poszukiwania potencjalnych dawców szpiku dla wielu osób i w wielu miejscach. Mikołajkowe Dni Dawcy Szpiku w Auchan były dla tej wyjątkowej jednostki 10 akcja.

Podczas całego dnia można było obejrzeć sprzęt używany przez ochotników do udzielania pomocy ofiarom wypadków, między innymi sprzęt hydrauliczny do rozcinania samochodów z OSP Rzeszotary oraz sanie do wyciągania i transportu ofiar wypadków na lodzie oraz w wodzie przywiezione przez ochotników ze Ścinawy. Przeprowadzane były także pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej.

„Dziękujemy całej 17-sto osobowej grupie strażaków, dzięki którym rodzice rejestrujący się jako potencjalni dawcy szpiku mogli zostawić bez obaw swoje najmłodsze pociechy pod ich opieką, a także za pomoc w roznoszeniu ulotek i zachęcania do rejestracji”– mówiła z wielkim uśmiechem na twarzy koordynatorka akcji z ramienia Auchan Legnica – Aleksandra Łabicka. „Dzięki ich bezpłatnej pomocy udało się zarejestrować 35 osób a całą dwudniową akcję zamknąć z 48 nowymi potencjalnymi dawcami.” – puentuje.

„Kiedy zostaliśmy poproszeni o pomoc w rejestracji potencjalnych dawców szpiku, nie mogliśmy odmówić” – zgodnie twierdzą wszyscy przybyli mundurowi z OSP.
„Sytuacja, która spotkała rodziców 2,5 letniej Karolinki z Wałbrzycha może przytrafić się każdemu z nas. Nasza formacja, jaką jest Ochotnicza Straż Pożarna, cieszy się wielkim zaufaniem ludzi, dlatego pomagamy innym nie tylko gasząc pożary, ale także przez współpracę przy szukaniu potencjalnych dawców szpiku wraz z DKMS. Dziękujemy za zaproszenie.– mówił Paweł Gębalski z OSP Krzeczyn Wielki.

W zbiórce wzięli udział wolontariusze z Auchan Legnica oraz strażacy z OSP Ścinawa – Karol Budziński, Andrzej Sajak, Dariusz Wojtowicz i Dawid Gumienny, z OSP Krzeczyn Wielki – Małgorzata Gębalska, Paweł Gębalski, Tomasz Woś i Kamil Zelent, z OSP Rzeszotary – Andrzej Urbańczyk, Łukasz Lange, Łukasz Buczek, Szczepan Bączkowski, Kamil Stankiewicz i Piotr Stankiewicz oraz z OSP Legnickie Pole – Mateusz Sromecki, Tomasz Laska, Przemek Laska.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Auchan Legnica fot. Marcin Rzepka

Poprzedni artykułRocznica stanu wojennego w Lubinie – FOTO
Następny artykuł79 parkun przy mroźnej pogodzie – FOTO

2 KOMENTARZE

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.