Początkowo lokalnym, ale teraz już ogólnopolskim powodzeniem cieszy się reaktywowany Turniej Szachowy z okazji Barbórki organizowany przez Zespół Szkół MCKK, Gminę Lubin i Klub Szachowy Junior. Zawodnicy startowali w dwóch grupach: dla dzieci ze szkół podstawowych oraz w grupie głównej dla gimnazjalistów, uczniów szkół średnich i seniorów. 

 

Odbywający się  jeszcze w latach 70 – Turniej szachowy z okazji Barbórki od ubiegłego roku został reaktywowany przez Zespół Szkół MCKK w Lubinie. W sobotę 10 grudnia zawodnicy zmagali się w dwóch grupach: szkoły podstawowe w klasyfikacji klas I-III i IV – VI oraz grupie głównej dla seniorów, gimnazjalistów i szkół ponadgimnazjalnych. – Sędzią głównym dzisiejszych zawodów jest Józef Bałdyga. Zaś zawody w grupie A prowadzi Ireneusz Jankowiak. To nazwiska znane w branży szachowej.  – mówił dyrektor ZS MCKK, Bogdan Dudek. 

Wśród szachistów biorących udział w barbórkowym turnieju nie zabrakło pracowników KGHM Polska Miedź S.A. – Dziś udało mi się pokonać arcymistrza. Bardzo się z tego cieszę. – Szachy to sport grupowy. Grać może każdy. Nie ma podziału. Grać może 80 – latek i 6 – latek. Szkoda, że ten sport jest mało doceniany wśród załogi KGHM.  Na turniejach pojawia się maksymalnie do 12 osób związanych z Polską Miedzią mówił Jakub Hajnrych, trzykrotny mistrz zakładowego turnieju w ZG Polkowice – Sieroszowice, na co dzień pracujący na oddziale T-17 w Sierpolu. 

Nad przebiegiem rozgrywek czuwali organizatorzy. – Szachy to też sposób świętowania barbórki. Dziś oddaliśmy hołd minutą ciszy pracownikom ZG Rudna, którzy niedawno zginęli pod ziemią. Wśród zawodników przy szachownicach widać wyciszenie, ale też wyraźny stres. Jest wielu dobrych zawodników. Staramy się im pomagać w każdy możliwy sposób, by uprzyjemnić grę  – mówił Damian Kendys, jeden z organizatorów. 

Poprzedni artykuł Dyplomy dla biegaczy parkrun Lubin – FOTO
Następny artykułRocznica klubu Zagłębie Lubin uczczona – FOTO