Co mają wspólnego wąsy i listopad? Jedno słowo „Movember”, które powstało z połączenia angielskich wyrazów November i moustache. Movember to nazwa ogólnoświatowej akcji, która od kilku lat z powodzeniem sprawdza się też w Polsce, akcji, która ma zwrócić uwagę panów i całego społeczeństwa na profilaktyczne badania pod kątem raka gruczołu krokowego. Do „wąsatej” akcji przyłączyło się również MCZ S.A.


 
                                Choć wąsy u panów nie są w trendach mody „na fali” to w listopadzie i owszem. Mężczyźni w listopadzie na całym świcie zapuszczają wąsa, by zwrócić uwagę innych panów i całego otoczenia, że coś ważnego się dzieje. Cóż takiego? Akcja Movember, czyli zachęcanie mężczyzn do poddawania się badaniom profilaktycznym pod kątem wczesnego wykrywania raka gruczołu krokowego. Każdy, kto dotąd nie miał wąsów sprawia, że inni zadają pytania, to zaś wielu panom daje okazję by wspomnieć o akcji Movember i zachęcić innych do badań pod kątem wczesnego wykrywania raka gruczołu krokowego. Po co? Okazuje się, że rak prostaty jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród mężczyzn w naszym kraju. Niewykryty na czas doprowadza do różnorodnych przerzutów. Rozpoznany zaś dość wcześnie jest w stu procentach wyleczalny.
              – Prostata to inaczej gruczoł krokowy, produkuje wydzielinę, która wchodzi w skład nasienia. Położony jest w okolicy podpęcherzowej u mężczyzny, dlatego kiedy gruczoł krokowy powiększa się powoduje trudności w oddawaniu moczu. Dzieję się tak z wiekiem, dlatego częściej niepokojące dolegliwości mają starsi mężczyźni. Przerost prostaty postępuje powoli, a mężczyźni często nie zdają sobie sprawy, że taki proces zachodzi – tłumaczy Wojciech Franków lekarz urolog przyjmujący w MCZ S.A. Brak jest jednoznacznych opinii o istnieniu profilaktyki  i zapobiegania rozwojowi raka prostaty. Wskazane jest zwiększone spożycie produktów roślinnych, szczególnie soi i likopenu oraz zawierających selen, witaminę E i D. Zaleca się natomiast ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych oraz zwiększenie aktywności fizycznej, niekoniecznie jednak na rowerze. Najważniejsze w leczeniu raka prostaty jest jego wczesne wykrycie, które daje szansę na pełne wyleczenie – podkreśla Wojciech Franków.
               Po 40 roku życia badanie profilaktyczne powinno odbywać się raz w roku. Polega ono na przeprowadzeniu przez lekarza kontroli organoleptycznej. Panowie po 40- tce powinni również raz na 5 lat poddać się laboratoryjnym badaniom poziomu PSA we krwi. Mężczyznom w wieku powyżej 50 lat zaleca się kontrolę poziomu PSA raz w roku łącznie z badaniem lekarskim per rectum. Ci pacjenci, w których w rodzinie wystąpiły przypadki zachorowania na raka gruczołu krokowego badaniom powinni poddawać się po ukończeniu 40 roku życia 1 raz w roku . Jeśli zaś obserwuje się jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony układu moczowego ( przerywany strumień moczu, trudności w oddawanie moczu, krwiomocz, ból w okolicy krocza) należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
             Miedziowe Centrum Zdrowia zachęca panów do skorzystania z wyjątkowej promocji w ramach akcji Movember i do wykonania badań poziomu PSA, które kosztuje teraz 25 złotych. Jest to marker stanów fizjologicznych i patologicznych prostaty oznaczany w przypadku powiększonego gruczołu krokowego na tle nowotworowym oraz w stanach zapalnych prostaty, układu moczowo-płciowego i uszkodzeń mechanicznych. – Jest to ważne badanie w przypadku profilaktyki raka prostaty. Zapraszamy wszystkich panów po 50 roku życia na wykonanie tego badania, a jeżeli w wywiadzie rodzinnym były przypadki zachorowań, to nawet panów po 40 roku życia – mówi Elżbieta Lisiecka, kierownik zakładu diagnostyki laboratoryjnej MCZ w Lubinie.
Na badania PSA można rejestrować się telefonicznie pod numerem 76/84 60 184. Można to uczynić do godziny 18.00. Po uprzedniej rejestracji, pacjenci mogą zgłaszać się we środy od 11.00 do 13.00 i czwartki od 15.30 do 17.00 do laboratorium centralnego ZDL MCZ S.A. w Lubinie. W Przychodniach MCZ w Legnicy i Głogowie materiał do badania pobierany jest w laboratoriach we środy i czwartki w godzinach od 8.30 do 9.30.