Lubinianie mogą przyłączyć się do akcji “Rodacy bohaterom”. Przedsięwzięcie ma na celu głównie pomoc kombatantom mieszkającym na Kresach Wschodnich. W Lubinie można przekazywać żywność i inne datki w określonych punktach. Obowiązkowa będzie tez kartka świąteczna dołączona do paczki. 

                  Choć do świąt Bożego Narodzenia jeszcze sporo czasu, to już dziś można poczuć magię bycia świętym Mikołajem. W Lubinie ruszyła akcja “Rodacy bohaterom”, która polega głownie na zbiórce żywności z długim terminem do spożycia, która później trafia przede wszystkim do kombatantów na Kresach Wschodnich.

– Pierwsze wyjazdy miały miejsce w 2010 roku.  W zeszłym roku zawieźliśmy już 50 ton darów. Robimy tę akcję w dwóch edycjach – na Wielkanoc i na Boże Narodzenie. Zawozimy paczki głownie z  żywnością, ale też czasami z chemią gospodarczą do Polaków na Kresach. Zawozimy głownie produkty długoterminowe, jak kasza, oleje, makarony czy słodycze. Kartka świąteczna napisana do Polaka na Kresach jest ważnym elementem takiej paczki. Jest tak, że kiedy jedziemy następnym razem te kartki stoją nierzadko na półkach. To ważny łącznik między tymi Polakami a ich ojczyzną, która jest daleko – mówi Dominik Rozpędowski,  ze Stowarzyszenia Odra – Niemen koordynatora akcji “Rodacy bohaterom”.  

Wszelkie datki w postaci żywności lub też pieniędzy, które mogą przydać się w organizowaniu wyjazdu i pakowaniu podarunków można w Lubinie przekazywać w dwóch miejscach: przy ulicy Karkonoskiej 1 w budynku SM “Nasza Chata” od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14.00 oraz przy ulicy Rynek 11 w Baszcie Głogowskiej we wtorki, czwartki i piątki od 10.00 do 14.00. – Akcja jest dedykowana głównie do kombatantów akcji niepodległościowych mieszkających na Kresach Wschodnich. mamy też we Wrocławiu około 100 kombatantów, którym zawozimy paczki, choć to jest w dużo mniejszej skali. Jest to bardziej symboliczne, bo i potrzeby są mniejsze. Na Kresach najpierw kierujemy pomoc do kombatantów, ale wskazują nam tamtejsze środowiska Polaków uboższych lub starszych, którzy na własną rękę mają trudność by się utrzymać. Bywamy też w szkołach – dodaje Dominik Rozpędowski. 

Na terenie całego kraju działają dziesiątki koordynatorów – wolontariuszy, którzy prowadzą zbiórki żywności w tym przedsięwzięciu. Lada chwila, bo po 15 listopada na stronie internetowej  rodacybohaterom.pl  pojawią się dokładne informacje i namiary na koordynatorów w poszczególnych miastach. Będzie też lista produktów, które powinny znaleźć się w paczkach i na które czekają organizatorzy przedsięwzięcia. 

Każdy, kto chce przekazać pieniądze na akcję “Rodacy bohaterom” może wpłacić je na konto 41 1440 1185 0000 0000 1283 9308. Fundusze przydadzą się na zakup produktów, pomoc socjalną i zdrowotną, transport paczek na Kresy, ale też na renowacje miejsc pamięci. 

fot. archiwum Stowarzyszenia Odra – Niemenrodacy-bohaterom

Poprzedni artykuł Nowe rekordy na 73 biegu parkrun FOTO
Następny artykułBorys i Kropiwnicki pytają o podatek miedziowy