W środę (07-09-2016) weszły w życie przepisy regulujące nie tylko sprzedaż e-papierosów, ale także zakazujące ich używania w miejscach publicznych. Zmienią się także informacje umieszczane na paczkach papierosów tradycyjnych.

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Wspomniane przepisy to nowelizacja ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 298 i 1916 oraz z 2016 r. poz. 960) wprowadzająca w życie dyrektywę tytoniową z 2014 roku.

Od wczoraj nie można już wapować na przystankach, w przychodniach,  budynkach, a także obiektach sportowych i rekreacyjnych. Za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości 500 zł. Niepełnoletni nie tylko nie kupią już samych urządzeń (parowników, atomizerów, baterii, boxów) ale także liquidów, baz czy aromatów. Dodatkowo zakazano sprzedaży przez internet oraz w automatach. Niezastosowanie się zakazu skutkować będzie karą w wysokości 200 tyś. zł, lub ograniczenie wolności, albo kara łączna.

Ale nowa ustawa to nie tylko cios w stronę użytkowników e-papierosów. W przypadku tradycyjnych papierosów z pudełek zniknie informacja o ilości substancji smolistych oraz tlenku węgla. W ich miejsce pojawią się komunikaty o treści: “Palenie zabija – rzuć teraz!” lub “dym tytoniowy zawiera ponad 70 substancji powodujących raka”. Dodatkowo na awersie i rewersie paczek z papierosami pojawią się ostrzeżenia o skutkach i szkodliwości palenia. (załącznik do ustawy z dnia 22 lipca 2016 – UWAGA! zdjęcia w załączniku mogą wywołać obrzydzenie – na końcu załącznika w PDF)

Dorośli, którzy używają “elektroników” w pracy, będą teraz musieli wychodzić na “dymka” do palarni i przebywać z osobami, które palą zwykłe papierosy, tym samym staną się także biernymi palaczami.

O sprawie podpisania przez Prezydenta RP ustawy pisaliśmy tutaj

Pobierz na dysk(PDF, 2.95MB)

 

Poprzedni artykułCzy komendant chojnowskiej policji prowadził po pijanemu?
Następny artykułPlac do Street Workout w Lubinie

1 KOMENTARZ

  1. Cieszę się, że tabaque udało mi się znaleźć stacjonarnie, bo do tej pory zamawiałem cały czas w internecie. Z jednej strony cieszę się, że jest ta ustawa, a z drugiej… Jeśli będzie ona tak pilnowana jak ta dotycząca analogów to nadal w miejscach publicznych ludzie będą palić i zwykłe i e-papierosy.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.