Grupa działaczek z kilku miejscowości na terenie Gminy Wiejskiej Lubin postanowiła zachęcić społeczność do działania. Już 16 lipca w Gogołowicach rozpocznie się realizacja projektu „Aktywni, mobilni, kreatywni”. Spotkanie „Niezwykłe, zwykłe kobiety” może zainteresować każdego kto lubi uczyć się nowych rzeczy, poznawać ciekawych ludzi i kreatywnie spędzać czas.

Nieformalna grupa kobiet ze wsi na terenie Gminy Lubin, czyli z Osieka, Krzeczyna Małego, Czerńca, Obory, Chróstnika, Miroszowic, Dąbrowy Górnej i Gogołowic wspólnie z Lubińskim Stowarzyszeniem Sportowym Handball zaprasza na inauguracyjne spotkanie pod hasłem „O pigwie i róży. 16 lipca o godzinie 16.00 w Gogołowicach będzie można sporo się dowiedzieć podczas warsztatów. Przewiduje się m. in. degustacje potraw opartych na pigwie i róży.
– Po oficjalnym otwarciu projektu zapraszamy na warsztaty o pigwie i róży oraz na degustację lokalnych produktów na bazie pigwy i róży, które od wielu dziesięcioleci sadzono na terenie wsi Gogołowice. W trakcie spotkania będzie można posłuchać o wartościach zdrowotnych i odżywczych wspomnianych owoców i kwiatów, a także zaopatrzyć się w przepisy kulinarne – zaprasza Krystyna Węgrzyn, jedna z działaczek.

– Jesteśmy grupą ośmiu liderek. W naszych lokalnych środowiskach pragniemy zmieniać postawę mieszkańców, angażując ich do różnych działań, jak spotkania, warsztaty, wykłady na temat zdrowia, ekologii, kultury i innych przedsięwzięć, mających na celu poprawę codziennego życia i stanu środowiska. Wierzymy, że dzięki włączaniu się mieszkańców w różnorodne akcje spowodujemy większe zainteresowanie otaczającą ich przestrzenią, a tym samym też większą dbałość o otoczenie przyrodnicze, kulturalne i sportowe. Udział we wspólnych projektach, daje nam poczucie większego sprawstwa i skuteczności. Pragniemy dzielić się wiedzą, doświadczeniem i pomysłami, docierając do jak największej grupy mieszkańców, aby zrozumieli, że mimo różnic w widzeniu świata, poglądach, marzeniach i celach życiowych stanowimy jedną, wielką wspólnotę gminną – mówi Barbara Skórzewska Koordynatorka projektu.

Lipcowe zajęcia to nie wszystko. W ramach projektu odbędą się też bezpłatne warsztaty CARVING’u – o sztuce dekoracji potraw warzywami i owocami. „Wino i miód”, czyli ogród to nie tylko trawnik. O wykorzystaniu wosku pszczelego, zaletach miodu oraz o winoroślach – jakie gatunki najlepiej sadzić w naszym regionie i jak je pielęgnować, aby cieszyły nas obfitością plonów i smakiem. „Dynia na 100 sposobów”, czyli jak przygotować przetwory z dyni, aby towarzyszyły naszym potrawom na słodko, kwaśno i pikantnie przez cały rok. „Dzieci gotują” – degustacja potraw przygotowanych samodzielnie przez dzieci. „POWERTEX”- o nowej rewelacyjnej technice zdobienia przedmiotów, przy zastosowaniu specjalnych preparatów utwardzających, w końcowym efekcie nadających przedmiotom kamienny wygląd.
W planach działań jest też rajd rowerowy do Dąbrowy Górnej, spotkanie na kręgielni , a na zakończenie wyjazd do opery/teatru we Wrocławiu
– Aby wziąć udział we wszystkich planowanych warsztatach i spotkaniach wystarczy zgłosić się telefonicznie, Tel:606 73 50 30 lub do liderek wymienionych wsi, bądź po prostu zjawić się na zajęciach w świetlicy wiejskiej w/w określonym miejscu, dniu i godzinie – Barbara Skórzewska, koordynator projektu.
Liderkami projektu są: Urszula Kwaśna sołtys Gogołowic. Inna Rogalska z Koła Gospodyń Wiejskich w Osieku, Ewelina Dychała z Rady Sołeckiej z Dąbrowy Górnej, Barbara Skórzewska z Rady Gminy w Miroszowicach, Lidia Cesarz sołtys Krzeczyna Małego, Joanna Pietruszka z Czerńca, ze Stowarzyszenie Handball, Halina Przystupa z Koło Gospodyń Wiejskich w Oborze oraz Chróstnik – Janina Mucha działaczka społeczna z Chróstnika.