Od pierwszych minut otwarcia X Targi Pracy zorganizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie były oblegane. Pracodawcy, instytucje szkoleniowe i urzędy prezentowały swoje oferty w ringu Galerii Cuprum Arena w Lubinie. 

Jubileuszowa edycja Targów Pracy spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Wszystkie trzy strefy stoisk pełne były interesantów. Najwięcej popularności mieli oczywiście pracodawcy. Można było zapoznać się z ofertami m.in. KGHM Zanam, PeBeKa, lubińskiej policji, LG, KFC, Hotelu Chata Karczowiska i wielu innych. Strefa szkoleniowa wzbudziła równie duże zainteresowanie. Swoje oferty  kształcenia i podnoszenia kwalifikacji prezentowało wiele szkół i uczelni. Była polkowicka Uczelnia Jana Wyżykowskiego. Było też lubińskie MCKK.

– W tym roku kładziemy duży nacisk na kształcenie dla dorosłych, które w naszym regionie swojego czasu dość mocno zostało ograniczone. Efekty tego widzimy w tej chwili na rynku pracy i na rynku kształcenia. Ruszamy z nowymi zawodami i szkołami policealnymi oraz dużym wachlarzem kursów zawodowych. Tym będziemy zachęcać dorosłych do nabywania kwalifikacji, by umocnili swoją pozycję na rynku pracy. Panie zapraszamy na florystykę, na technika rachunkowości. To nasza mocna strona w MCKK. Z nowych profesji zapraszamy przyszłych techników geodetów i techników drogownictwa. Z kwalifikacyjnych kursów zawodowych zapraszamy ślusarzy, hydraulików, monterów zabudowy robót wykończeniowych. Poza tym jest nasza stała oferta górnik eksploatacji podziemnej, technik górnictwa podziemnego  na potrzeby KGHM i spółek współpracujących.  – wymieniała wachlarz ofert kształcenia Iwona Optołowicz, kierownik działu szkół dla dorosłych MCKK.

W strefie rozwojowej organizatorzy umieścili stoiska Urzędu Miasta, ZUS czy Urzędu Skarbowego. Tam można było dowiedzieć się co trzeba zrobić by założyć własną działalność gospodarczą. Byli też pracownicy Urzędu Pracy, którzy przybliżali zagadnienia z zakresu dotacji. Młodzi ludzie mogli też dowiedzieć się o innych źródłach środków finansowych na wsparcie, rozwój, działalność gospodarczą czy stażach.

– Nasza oferta skierowana jest do osób bezrobotnych do 24 roku życia nie uczących się bądź uczących się w systemie zaocznym. Ci, którzy zdecydują się złożyć do nas swoje aplikacje będą mogli skorzystać z indywidualnego planu rozwoju ścieżki zawodowej przygotowanego specjalnie dla nich.  2,5 tys. złotych, szkolenie, które sobie wybiorą w rozmowie z doradcą  zawodowym. Potem jest możliwość skorzystania z płatnych staży do 3 miesięcy, pośrednictwo pracy oraz dotacja na założenie własnej firmy w wysokości 20 tys. złotych plus nawet do roku czasu wsparcie pomostowe, czyli pieniądze na opłacenie tych podstawowych kosztów  związanych z działalnością gospodarczą, czyli ZUS  albo koszty związane z biurem rachunkowym  – mówił Piotr Seifert z fundacji Eudajmonia. – Ten wiek do 24 roku życia to wiek, gdy młodzież uczy się, ale jest grupa młodych ludzi, którzy z różnych powodów nie kontynuują nauki. Czasami są zarejestrowani w urzędach pracy, czasami nie są. Osoby, które nie uczą się, nie pracują i nie są zarejestrowane mogą znaleźć u nas pomoc. Można nas znaleźć na stronie internetowej www.eudajmonia.pl. Nasz siedziba jest w Polkowicach przy ulicy Borówkowej i we Wrocławiu. Jest też kontakt telefoniczny 790 250 726 – dodawał Piotr Seifert, zachęcając młodych ludzi do skorzystania z dotacji.

Targi Pracy kolejny rok z rzędu okazały się trafionym pomysłem.

Poprzedni artykułDo Krakowa po zwycięstwo? Rycerze wiosny na fali
Następny artykułNiebieski Parkrun dla autyzmu – FOTO