W Zespole Szkół Górniczych MCKK w Lubinie wręczono uczniom szkoły zasadniczej szkoły zawodowej pierwsze certyfikaty kursu spawania blach i rur. W ten sposób uczniowie oprócz tego, że zdobywają zawód górnika, posiadają drugie uprawnienia, które znacznie podniosą ich szanse na rynku pracy.  

Uroczystość wręczenia świadectw egzaminu kwalifikacyjnego spawacza oraz książek spawacza odbyła się w siedzibie szkoły przy ulicy Osiedlowej. Poza odbierającymi uprawnienia wzięli w niej udział uczniowie klas młodszych, dyrekcja szkoły, wychowawca trzecioklasistów, instruktor praktycznej nauki zawodu oraz prezes zarządu MCKK, Tadeusz Borysiak. – Dzisiejsze wydarzenie to historia bez precedensu. Zawsze staraliśmy się, by młodych ludzi przygotować w sposób jak najlepszy do pracy. Wymagania są duże ze strony pracodawców. W ramach programu nauczania chcieliśmy młodych ludzi wyposażyć w nowy zawód. W ten sposób młody człowiek kształci się w zakresie zawodu górniczego i niezależnie od tego opanowuje drugi zawód – spawacza. To jest taki zawód, który będzie dla nich bardzo przydatny i efektywny – mówił prezes.

Certyfikaty odebrało 20 uczniów. – Dziś jest ważny moment zarówno dla nich, jak i dla nas. Odbierają certyfikaty na zakończenie kursu, który mieli w pierwszym semestrze. Odbyli 145 godzin. W ten sposób wyposażamy naszych przyszłych absolwentów w dwa zawody. Dwuzawodowość na rynku jest coraz bardziej ceniona.  Otrzymaliśmy sygnały z rynku, że przyszli pracodawcy bardzo chętnie będą przyjmować takich pracowników – mówił Bogdan Dudek, dyrektor szkoły.

Publiczna Zasadnicza Szkoła Zawodowa działa w MCK od września 2013 roku. Lada moment  edukację zakończą uczniowie w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej. Szkoła kształci też techników górnictwa podziemnego.

Poprzedni artykułStowarzyszenie “Boks” Lubin wróciło z medalami Mistrzostw Dolnego Śląska i Opolszczyzny
Następny artykułGimnazjaliści w wyrobisku górniczym – FOTO