Sondaże poparcia przygotowywane w trakcie głosowania i po jego zakończeniu wskazują, że Prawo i Sprawiedliwość będzie mogło samodzielnie rządzić krajem. To pierwsza i od razu wielka wygrana PiS od 8 lat.

Pierwsze badanie (exit pool) wykonane przez grupę badawczą IPSOS wskazało, że PiS będzie miało nawet 242 mandaty w sejmie. Drugi sondaż (late poll)wykonany na zlecenie TVP, TVN24 i Polsat News nie wypadł dla PiS tak świetnie, ale partia utrzymała większość w Sejmie. Według tego badania wykonanego po zamknięciu 90 proc badanych lokali wyborczych PiS otrzyma 232 mandaty. Drugi wynik uzyskała Platforma Obywatelska (23,6 proc) co według sondażu da jej 137 mandatów. Triumfuje Kukiz’15, który w Sejmie będzie miał 42 posłów (poparcie 8,7 proc). W nowym Sejmie ma również znaleźć się Nowoczesna z wynikiem 7,7 proc., co pozwoli jej wprowadzić 30 posłów. Z sondażu wynika również, że nie rozstaniemy się z PSL, które przekroczyło próg i osiągnęło 5,2 proc., co daje 18 posłów. Na razie nie wiadomo co będzie ze Zjednoczoną Lewicą. Sondaż daje jej poniżej 8 proc, a w przypadku list składających się z kilku ugrupowań (komitet koalicyjny) jeżeli nie przekroczą tego progu, w Sejmie ich nie zobaczymy.

Na ostateczny werdykt czeka również partia KORWiN (4,9 proc.), jeżeli sięgną po poparcie 5 proc będą w Sejmie, a wtedy może zmienić się również liczba posłów PiS i PO. Wg symulacji mandatów PO straci jeden, a PiS cztery.

Warto odnotować, że z sondażu wynika również dobry wynik partii razem. Osiągnęła ona 3,9 proc – nie daje jej to miejsca w Sejmie – ale pozwala na finansowanie partii z budżetu państwa.

Poprzedni artykułFrekwencja w powiecie na godz. 17
Następny artykułSokola – przez okno do spalonego obiadu FOTO