Zmienił się zarząd Koła Pszczelarzy w Rudnej. Nowym prezesem zarządu został Zbigniew Smoła, jego zastępcą Ryszard Sabaj, Sekretarzem Mirosław Przysłupski, a skarbnikiem Zbigniew Tokarczyk. 

Dotychczas funkcję prezesa pełnił Remigiusz Reszka – pomysłodawca i współorganizator m.in. Gminnego Święta Miodu. Koło liczy obecnie 20 pszczelarzy, którzy dysponują wspólnie 440 rodzinami pszczelimi. Pasieki wszystkich pszczelarzy z koła posiadają numery weterynaryjne, co oznacza, że są pod stałą kontrolą lekarza weterynarii.Niektórzy mają również nadane numery identyfikacyjne, co uprawnia pszczelarzy do sprzedaży bezpośredniej miodu i jego wyrobów.
Naszym celem nie jest jedynie produkcja miodu i innych produktów pszczelich. Nastawiamy się na pracę edukacyjną związaną z ekologią i pszczelarstwem – mówi prezes Zbigniew Smoła.
Gmina również nie pozostaje obojętna wobec działań pszczelarzy. Już niedługo zacznie obsadzać tereny drzewami miododajnymi. W 2015 roku przeznaczyła 11 tysięcy złotych na rozwój koła, w tym na zakup ramek i węzy pszczelej, szkolenia, propagowanie pszczelarstwa, a przede wszystkim na higienę pasiek.
Pieniądze chcemy wykorzystać mądrze i gospodarnie. W przyszłym roku planujemy również podobne działania. Nowością mogą być mi.in. wyjazdy edukacyjne do pasiek, które chcemy kierować do młodzieży – planuje prezes koła.

inf./fot – www.rudna.eu

Poprzedni artykułMają propozycję na jesienną nudę
Następny artykułAkademia Życia ma nową siedzibę