Pracownia elektryczna ZS1 w Lubinie po remoncie. Modernizację sfinansowała Energetyka Sp. z o.o. z grupy kapitałowej KGHM. Klasa techniczna ma nową posadzkę, meble i odnowione ściany, ale co najważniejsze zaplecze techniczne do nauki zawodu.
Ze zmodernizowanej sali korzystają uczniowie w zawodach technik elektryk, elektryk i elektromechanik. – W pracowni przeprowadzono kapitalny remont wymieniając instalacje elektryczne, wykonując nowe wylewki na posadzki czy przeprowadzając renowację ścian. Do tego zakupiono na specjalne zamówienie meble szkolne oraz stoły laboratoryjne z pełnym wyposażeniem. Energetyka wsparła finansowo całe przedsięwzięcie – mówi Anna Michalska, Kierownik Działu Marketingu z „Energetyka” sp. z o. o. Jak mówi dyrektor ZS1 Paweł Klimaszewski, była to jedna z najstarszych pracowni w placówce. – Wyposażenie pochodziło jeszcze z połowy lat 70 – tych. Na tamte czasy było oczywiście nowoczesne, ale nie przystawało już do potrzeb współczesności. Szkoła miała mało tego typu klas, dlatego dopiero po przejęciu budynku warsztatów szkolnych, mogliśmy tę pracownię wyłączyć na jakiś czas z dydaktyki i przeprowadzić gruntowny remont. Mamy wsparcie finansowe i rzeczowe od wielu firm. Przodują spółki z Grupy KGHM, ale ostatnio pojawiają się również firmy ze specjalnych stref ekonomicznych. Współpraca z biznesem, na przykład z Energetyką, ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ pozwala na szybsze unowocześnienie bazy dydaktycznej i lepsze przygotowanie absolwentów do pracy w przedsiębiorstwach – wyjaśnia dyrektor Klimaszewski.
Nowe standardy doceniają przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. – Uczę w szkole od 7 lat i ta nowa pracownia wygląda naprawdę dobrze. Widzę jak nasi uczniowie z przyjemnością korzystają z laboratorium. Uczniowie ostatniej klasy Technikum Elektrycznego przyznają, że jest lepiej niż było – mówi Agnieszka Kołodziejczyk, nauczyciel przedmiotów zawodowych elektrycznych. W pracowni wymieniono m.in. starą rozdzielnię eklektyczną zajmującą całą ścianę, na nowoczesną i zdecydowanie mniejszą, która zasila stanowiska do ćwiczeń w prąd.
Remont pracowni elektrycznej – to początek ścisłej współpracy, jaką „Energetyka” planuje nawiązać w przyszłości ze szkołą.