Czy można biec 100 km non stop? Wydaje się to mało prawdopodobne. No może 40 km, jak to było w przypadku dwóch zwycięzców z poprzedniego roku.

pieszoW VI Maratonie „Pieszo i Rowerem Dookoła Lubina” organizowanym przez STP „Wędrowiec” oraz RCS w Lubinie wystartuje 23 śmiałków na koronnym dystansie 100 km. Pięcioro z nich przyznaje, że znaczną część szlaku dookoła Lubina zamierza przebiec. Jest nawet śmiałek, który zapowiada że na mecie będzie przed upływem 10 godzin. Kilkakrotnie był widziany na trasie maratonu przejeżdżając ją rowerem. Rekord trasy nadal jednak należy do Krzysztofa Janickiego z Łodzi, któremu w 2013 r. trasa, zajęła 13 godz. i 59 min. Po piętach depczą mu od lat Marek Sobiło i Marcin Markulak, maratończycy z Lubina. Dwa lata temu pokonanie dystansu zajęło im 15 godzin i 3 minuty. W zeszłym roku poprawili wynik do 14 godzin i 46 minut. Wiadomo, że również w tym roku bardzo mocno przygotowywali się do tego wyzwania.

Zupełnie inaczej podchodzą do tematu nestorzy tego dystansu. Najstarszy 81 –letni Zbyszek Kościelny „wypastował” już sandały. W parze z nim pójdzie 73 –letni Zdzisław Wołoch oraz Lech Jan z Tadeuszem Oskrobą. Ich team nosi w tym roku nazwę Pogoń i są to stali bywalcy stukilometrowego dystansu. Młodsi, mniej doświadczeni, planują iść z nimi w sukurs. Na starcie mamy najmłodszą i jedyną kobietę, Patrycję Baczyńską z Jakubowa Lubińskiego, która zabiera tatę na trasę. Zaczynali razem dwa lata temu od 40 km, w zeszłym roku pokonali 50 km, a teraz spróbują pokonać najdłuższy dystans.

W sumie na dystansach 25, 50 i 100 km wystartuje 52 wędrowców, którzy zostaną dowiezieni na szlak. Natomiast prawdziwe oblężenie zapowiada się na dystansach rowerowych. Blisko 200 rowerzystów, w tym 134 na najdłuższym dystansie 110 km. To swoisty rekord, w sumie będzie 245 uczestników!

– Cieszy, że zdecydowana większość uczestników pochodzi z Lubina i okolic. Podoba im się trasa i piękne krajobrazy Wzgórz Dalkowskich, Doliny Odry i Borów Dolnośląskich. W tym roku, przy okazji 10- lecia Stowarzyszenia „Wędrowiec”, cały szlak oraz punkty kontrolne zostały odnowione przez Janka Dolezińskiego i Andrzeja Dubickiego. Aż 29 zgłoszonych drużyn i oraz 14 zespołów rodzinnych – mówi Piotr Socha, prezes STP Wędrowiec w Lubinie

Rajd polega na przejściu lub przejechaniu rowerem, oznakowanej czerwonym szlakiem trasy na której jest 9 punktów kontrolnych. Na mecie, na uczestników, czekają specjalnie wykonane okolicznościowe i niepowtarzalne medale. W tym roku znakiem firmowym Maratonu jest zabytkowy, szachulcowy kościół na Starym Lubinie. Usadowiony jest on na sztucznie usypanym wzgórzu i wg badań archeologicznych stoi w miejscu założenia pierwszej osady Lubina z XII w.

Warto więc mieć taką pamiątkę w domu, tym bardziej że medal jest bardziej kolorowy z okazji 10 –lecia Stowarzyszenia Turystyki Pieszej „Wędrowiec” w Lubinie.

Aby wziąć udział maratonie w “Pieszo i rowerem dookoła Lubina”, wystarczy zarejestrować się na stronie organizatora www.stp-wedrowiec.pl i zgłosić tel. chęć udziału . (tel. 605 447 383 – Piotr Socha). – Pozostało 5 miejsc i osiągniemy liczbę 250 uczestników – nie kryje zadowolenia Piotr Socha.

Stukilometrowy dystans rozpoczyna się jutro, krótsze i przejazd rowerem w sobotę. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej wędrowca.

Pobierz na dysk(DOCX, 21KB)

Poprzedni artykułPetycja o schronisko
Następny artykułPodzielili stołki między siebie