Przez dwa dni w bibliotece przy ulicy Jastrzębiej w Lubinie dzieci miały okazję zbudować własne roboty. Dzieci bawiły się klockami Lego w ramach corocznej akcji Wakacje w bibliotece.


Do zabawy nie trzeba było nikogo namawiać. Przygotowano kilka stanowisk dla kilkunastu dzieci. Zajęcia odbywały się w parach, a panie wspierały dzieci podczas warsztatów. Na ekranach komputerów dzieci miały instrukcje, według których miały stworzyć swoje roboty. Kiedy urządzenia były gotowe można było je zaprogramować. Roboty mogły się poruszać, a nawet walczyć ze sobą czy brać udział w wyścigach. – Przygotowałyśmy zestawy edukacyjne lego. Są to klocki wyposażone w różne czujniki elektroniczne, silniczki, mikroprocesory i jednostkę centralną. Dzięki temu po zbudowaniu konstrukcji dzieci mogą ją zaprogramować przy komputerach tak, by ten model się poruszał, wykonywał różne czynności, a dzięki czujnikom reagował na otoczenie. W tej zabawie dzieci już w wieku 7 – 8 lat mogą stworzyć własny program i algorytm, by zaprogramować robota. Warsztaty z robotyki niosą bardzo wiele korzyści. Między innymi rozwijają zdolności manualne czy koordynację wzrokowo- ruchową. Przy budowaniu dzieci poszukują klocków, a potem musza je połączyć w odpowiedni sposób. Mocno pracuje wyobraźnia i rozwija się kreatywność. Często zdarza się, że dzieci budują z planu konstrukcji, ale później dobudowują różne elementy. Tworzą własne konstrukcje. Ćwiczą wyobraźnie, bo czytając instrukcje przenoszą obraz do trójwymiaru. Rozwija się umiejętność logicznego myślenia. Jest to ważne przy oprogramowaniu, które polega na układaniu bloczków graficznych w odpowiedniej kolejności, odpowiednio sformatowanych – mówiła Małgorzata Foryś, właściciel pracowni Epsilon w Lubinie, która zorganizowała na prośbę biblioteki zajęcia.
Zajęcia w bibliotece odbywają się od lat podczas wakacji, ale też w ferie zimowe. W ten sposób dzieci, które nie wyjeżdżają z miasta mogą uatrakcyjnić sobie czas wolny. Przeważają zajęcia plastyczne podczas których dzieci nie tylko malują, rysują, ale również tworzą różne rzeczy. W tym roku powstają m.in. kukiełki, laleczki z papieru czy zakładki do książki. Kolejne zajęcia z robotyki z Akademią Epsilon odbędą się w piątek 24 lipca w godzinach od 11.00 do 13.00.

Poprzedni artykułIle lat ma moje serce? Odpowiedź w autobusie
Następny artykułKongresy Świadków Jehowy w Lubinie