„Aktywność fizyczną rozwijamy, bo wspólnie sport uprawiamy” – tak brzmiało hasło dwudniowego Integracyjnego Międzypokoleniowego Festynu Rekreacyjno – Sportowego który odbył się 12 i 13 czerwca na boiskach w Siedlcach i Księginicach w Gminie Lubin.
Impreza ta zorganizowana przez Ludowy Klub Sportowy ISKRA Księginice została zgłoszona do konkursu Ministra Sportu i Turystyki „Inicjowanie powszechnej aktywności fizycznej poprzez wyróżnienie najlepszych projektów realizowanych w środowisku wiejskim”.
Współorganizatorami festynu byli Gmina Lubin, Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Siedlcach, Gminne Zrzeszenie LZS Lubin, Sołtysi i Rady Sołeckie wsi Siedlce i Ksieginice, OSP Niemstów, Zimna Woda i Księginice, Polski Związek Niewidomych – koło Lubin.
Honorowym patronatem imprezę objęli Wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan oraz Starosta Lubiński Adam Myrda.
Pierwszy dzień Międzypokoleniowego Festynu zainaugurował pokaz japońskiej sztuki walki Aikido. Niestety pogoda spłatała wszystkim figla i imprezę przeniesiono do Szkoły Podstawowej w Siedlcach, gdzie miało miejsce uroczyste otwarcie imprezy. Tu zebranych przywitał Wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan. Zabawę rozpoczął występ szkolnych cheerleaderek, a po nim swoje umiejętności zaprezentowali rugbiści Klubu Rugby Miedziowi Lubin, którzy zrobili wielkie wrażenie na publiczności. Najpierw był pokaz, potem krótki instruktaż, a następnie najmłodsi uczestniczy imprezy rozegrali mecz i choć jest to dyscyplina sportu, wymagająca siły, zręczności i umiejętności przewidywania, świetnie sobie z nią poradzili.
Niespodzianką dla uczestników festynu było spotkanie ze znanymi sportowcami. Dorota Nowacka, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w tenisie stołowym oraz równie utytułowany Leszek Goliński rozegrali kilkanaście tenisowych spotkań. Piłkarki ręczne KGHM Metraco Zagłębia Lubin Kaja Załęczna i Aleksandra Paluch rozdawały autografy, można było także porozmawiać z mistrzyniami i poznać tajniki gry. Gościem imprezy był także Romuald Kujawa, były zawodnik Zagłębia Lubin, reprezentant kraju, kapitan drużyny Zagłębia Lubin, która wywalczyła mistrzostwo Polski w 1991, zdobywca “Złotych Butów” Sportu dla najlepszego piłkarza Ekstraklasy w 1990 roku.
Wśród przygotowanych atrakcji wiodły prym konkurencje rekreacyjno-sportowe. A że celem imprezy była integracja międzypokoleniowa, która ma pokazać, że sport mogą uprawiać całe rodziny, mimo różnicy wieku, a przy tym doskonale się bawić wzięli w niej udział uczniowie ze wszystkich szkół Gminy Lubin z Siedlec, Raszówki, Niemstowa, Krzeczyna Wielkiego i Szklar Górnych. Nie zabrakło też rodziców i dziadków.
Miłośnicy ping-ponga stanęli do rozgrywek indywidualnych pod czujnym okiem mistrzów, a zwolennicy konkurencji drużynowych i indywidualnych rywalizowali w sali gimnastycznej. Tor przeszkód, kręcenie hula-hop, rzuty do celu czy wyścigi dostarczały uczestnikom wiele radości. Pozostałe konkurencje rekreacyjno-sportowe dla przedszkolaków i klas młodszych odbywały się w kilku miejscach równocześnie.
Po smakowitym poczęstunku czyli regionalnych pierogach ku uciesze wszystkich uczestników impreza ponownie przeniosła się na boisko. Tam można było wziąć udział w zajęciach nording walking i zwiedzić techniczny wóz strażacki, w którego licznych szufladach ukryte były słodkie niespodzianki
W parku pole do popisu miała grupa animacyjna, która przygotowała dla dzieci szereg zabaw rekreacyjno-sportowych. Sprawdzały one sprawność fizyczną, ale i zdolność logicznego myślenia oraz po prostu spryt. Wielu ochotników stanęło w szranki w zawodach na najoryginalniejszą bańkę mydlaną czy do gier: Jenga i Kerplung. Budowa wieży zgromadziła wielu chętnych, choć klocki w najmniej odpowiednim momencie składały się niczym domek z kart.
Były też wyścigi ludzkich taczek, wyścigi w galotach, narty Bolka, ręcznikowa siatkówka i szereg innych, dziwnych zabaw. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się dmuchane zjeżdżalnie, przed którymi ustawiały się kolejki najmłodszych. Nie mniejszym – przejażdżka na kucyku.
Nie zabrakło jak zawsze próby siłowej w przeciąganiu liny. Kiedy wydawało się, że już nic nas nie zaskoczy na murawę wjechały duże i ryczące motory prowadzone przez wytrawnych kierowców.
Nietrudno się domyślić, że znaleźli się amatorzy takiej jazdy, którzy skorzystali z okazji i odbyli rundę wokół boiska. Gospodarze zadbali o wszystkich uczestników festynu – były słodkie niespodzianki, napoje i jogurty. Ponadto każdy uczestnik festynu otrzymał nagrody rzeczowe i mógł wylosować na loterii ciekawe fanty. Całemu sportowemu spotkaniu towarzyszyły dobre humory i przednia zabawa. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali dnia następnego i nie zawiedli się.
Wspaniała pogoda, sportowe atrakcje oraz konkursy i zabawy towarzyszyły uczestnikom festynu także 13 czerwca na boisku w Księginicach.
Imprezę zainaugurowali chłopcy grający w piłkę nożną. Miejscowa Iskra Księginice podejmowała Unię Miłoradzice. Mecz odbył się w ramach Terenowej Ligi Juniorów.
Kolejno pojawiła się Piłkarska Akademia Żaczek z dziećmi, ich rodzicami, a także trenerem Adamem Buczkiem. Żaczki powitały wszystkich pięknym pokazem swoich umiejętności tanecznych i piosenkarskich, oczywiście promujących sport i zdrowie, a następnie wszyscy zmagali się w Turnieju rodzinnym.
Wielu wrażeń sportowych dostarczyli także pięściarze i pięściarki trenujący na co dzień w Stowarzyszenia „Boks” Lubin, którzy na boisku wielofunkcyjnym prezentowali swoje umiejętności, a po krótkim pokazie walki z cieniem czy tarczowania zorganizowali także trening dla uczestników festynu.
W Księginicach pojawiła się także Paulina Wityk-Szumna ze Ścinawy instruktor Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, Wicemistrzyni Świata w tej dziedzinie sportu, która uczyła zebranych chodzenia z kijkami. Ścinawska grupa nordic walking wraz ze Stowarzyszeniem Osób z Pozytywną Energią promuje przede wszystkim zdrowy tryb życia.
Spośród wielu sportowych atrakcji, powodzeniem cieszył się także szybowiec umieszczony na boisku Księginic, prezentowany przez Aeroklub Zagłębia Miedziowego. Dzieci chętnie zasiadały w statku powietrznym, aby przez chwilę poczuć się jak piloci. Można też było podziwiać uroki Gminy Lubin sfilmowane podczas przelotu szybowcem.
Do najważniejszych zmagań sportowych należała symultana szachowa z Wójtem Gminy Lubin Tadeuszem Kielanem, który rozegrał 17 pojedynków. Symultana trwała blisko trzy godziny i ostatecznie zakończyła się wygraną wójta 11,5 : 5,5 z pięcioma remisami arcymistrzowskimi.
Organizatorzy festynu zapewnili każdemu możliwość udziału w przeróżnych konkurencjach sportowo-rekreacyjnych m.in. rzuty lotką do tarczy, strzały kijem hokejowym do celu, przeciąganie liny, rzut kaloszem na odległość, bieg na nartach czteroosobowych czy frisbee. W trakcie imprezy rozegrano także mecz piłki nożnej oldboje 50+ -juniorzy.
W ramach integracji z niepełnosprawnymi odbyły się wspólne zabawy i konkurencje rekreacyjno-sportowe. Magiczna skrzynka-rozpoznawanie przedmiotów, slalom z laską, zgadywanki, rzuty piłką do celu, rozpoznawanie figur geometrycznych czy układanie domina dla niewidomych sprawiały wiele radości. Dla utrudnienia rywalizacji i wyrównania szans wszyscy uczestnicy starowali w goglach, co dla wielu było niezłym wyzwaniem.
Nie zabrakło też innych rekreacyjno-sportowych atrakcji. Furorę robiły kule wodne, dmuchane zjeżdżalnie czy kurtyny wodne dla ochłody. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty baniek mydlanych, kreatywne baloniki, pokaz ratownictwa medycznego, a zwieńczeniem atrakcji z dreszczykiem okazały się rundy wokół boiska na motocyklach. W trakcie festynu odbywał się też konkurs fotograficzny „Rodzina zatrzymana w kadrze”.
Jednak hitem festynu okazał się występ Teatru Tańca „Kwieciste Gwiazdy”, działającego przy Rodzinnym Domu Dziecka w Kiwerce na Ukrainie, który odbył się w ramach Dziecięcych Artystycznych Koncertów Integracyjnych pod nazwą „Dajmy Dzieciom Uśmiech-z Ukrainy”. Piękne układy taneczne, na które składały się: tańce ukraińskie i rosyjskie, balet klasyczny, tańce współczesne i tańce towarzyskie zachwyciły publiczność. Wszyscy byli pod wrażeniem wysokiego poziomu artystycznego, pięknych strojów i umiejętności tanecznych zaprezentowanych przez zespół, a w ramach podziękowania zorganizowano akcję pomocy dla dzieci. Zgromadzone fundusze oraz upominki i sprzęt sportowy przekazano na rzecz Rodzinnego Domu Dziecka.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za udział w festynie, a ludziom dobrej woli i wolontariuszom za wsparcie w różnej formie.
To dzięki tym wspólnym działaniom wielu ludzi mogło się tak wiele zdarzyć i dostarczyć tylu wrażeń dzieciom i dorosłym.