Konferencja naukowo – szkoleniowa „Gastroenterologia dla lekarzy praktyków” zorganizowana przez Miedziowe Centrum Zdrowia S.A. w Lubinie była już dziewiątym spotkaniem specjalistów z tej dziedziny. Tym  razem jednak konferencja była wyjątkowa, bo z okazji  jubileusz 10 – lecia powstania oddziału gastroenterologicznego.

Dwa dni dyskusji, wykładów, dzielenia się doświadczeniem w gronie ponad 130 specjalistów z Warszawy, Lubina, Krakowa, Poznania, Katowic i Wrocławia. Konferencja naukowo – szkoleniowa skierowana była do lekarzy praktyków. Wiodącym dziś ośrodkiem będzie Klinika Gastroenterologii i Hepatologii we Wrocławiu. Będziemy poruszać zagadnienia z całej gastroenterologii. To najciekawsze tematy, które dotyczą wszystkich naszych pacjentów – mówił przed konferencją Marek Ścieszka, ordynator oddziału gastroenterologii oraz wiceprezes ds. lecznictwa w MCZ S.A. Przez te 10 lat zrobiliśmy olbrzymi postęp. Jesteśmy nieźle wyposażonym oddziałem. Zajmujemy się głównie diagnostyką wczesnych nowotworów, tych jeszcze operacyjnych, ciężkimi chorobami zapalnymi jelit i niektórymi chorobami wątroby. Nie wszystkimi, bo choroby zakaźne to nie jest domena gastrologów. Poza tym zajmujemy się też trzustką i całym przewodem pokarmowym – mówił Marek Ścieszka.

– Miedziowe Centrum Zdrowia może chlubić się tym oddziałem. Moja ocena jest wysoka, bo oddział uzyskał prawo do specjalizowania, a to jest to, co można zdobyć najwięcej w zakresie gastroenterologii . Takich oddziałów w Polsce jest niewiele. – zapewniał prof. Leszek Paradowski kierownik Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Lekarze z innych ośrodków mogą przyjeżdżać do nas, by się uczyć i zdobywać dodatkowe kompetencje i specjalizacje. Mało jest takich ośrodków w kraju, które posiadają możliwość kształcenia i specjalizowania lekarzy. Z satysfakcją muszę powiedzieć, że w MCZ wszystkie oddziały mają możliwość specjalizowania innych lekarzy – mówił Edward Schmidt, prezes zarządu MCZ S.A. – Możliwość specjalistycznego leczenia częstych oraz bardzo trudnych w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego była pomysłem przewodnim, by w 2005 roku utworzyć  oddział gastroenterologii. Wykonywanie świadczeń na najwyższym poziomie oprócz fachowości lekarzy wymaga zgromadzenia bardzo kosztownego i wysokiej klasy sprzętu. W naszym przypadku, dzięki wsparciu KGHM i Fundacji Polska Miedź udało się  w jednym miejscu skompletować znakomity sprzęt i aparaturę medyczną oraz najbardziej fachową kadrę.