Wycinkę ponad 70 ha wierzby energetycznej ze swojej plantacji zlokalizowanej obok Huty Miedzi „Głogów” przeprowadziła na przełomie marca i kwietnia lubińska „Energetyka” sp. z o.o z Grupy KGHM.

Wierzba energetyczna uprawiana była w miejscowości Ceber w gminie Kotla, w sąsiedztwie Huty Miedzi „Głogów”. „Ścięta wierzba waży ponad półtora tysiąca ton. To pierwsze tak duże wierzbowe żniwa naszego przedsiębiorstwa” – mówi Anna Michalska, Kierownik Marketingu lubińskiej spółki. I dodaje, że dotychczas wszelkie wycinki służyły jedynie względom pielęgnacyjnym w celu poprawy jakości plantacji i uzyskania wysokiej wydajności z hektara. Efekty tych działań są już dziś widoczne .

„Dzięki właściwie prowadzonym pracom otrzymaliśmy prawie 22 tony plon ów z hektara” – podsumowuje Michalska. Plantacja wierzby energetycznej była zakładana etapowo w latach 2009 – 2011. Obecnie uprawy prowadzone są na obszarze 380 ha. Plantacja ma nie tylko komercyjny charakter, ale również badawczy. Służby ochrony środowiska lubińskiej energetyki prowadzą tam badania związane z wykorzystaniem różnych odmian wierzby energetycznej do rekultywacji gleby i środowiska po użytkowaniu przez przemysł hutnictwa miedzi. Obecnie użytkowane tereny są w większości dzierżawione od KGHM Polska Miedź SA. Podczas pierwszych pielęgnacyjnych wycinek w latach 2012 -2013 otrzymano około 750 ton zrębki. W przyszłości planuje się wzrost ilości pozyskanej biomasy wraz z przeprowadzaniem ścinki na większych obszarowo plantacjach.

Inf./fot. Energetyka

Poprzedni artykułSierra Gorda – biznes na pustyni
Następny artykułTurniej drużyn KGHM