Badanie stóp u dzieci jest bardzo istotne – zapewniają specjaliści. Wczesne wykrycie wad lub tendencji do ich powstawania pozwala na dobranie odpowiedniego obuwia, zalecenie odpowiedniej gimnastyki korekcyjnej, a tym samym zapobiega dalszym postępom defektów stóp.

W ubiegłą sobotę lubinianie mieli okazję poddać swoje dzieci ważnemu badaniu stóp. Bezpłatną kontrolę i diagnozę zapewniono w salonie obuwia dziecięcego „Aruś” przy ulicy Piłsudskiego 30 w Lubinie. Badania przeprowadzała doświadczony magister fizjoterapii. Badano stopy dzieci za pomocą podoskopu, urządzenia wyglądającego jak szklany podest z lustrem, na którym widać rozłożenie ciężaru. – Stópki dziecka mają wpływ na kręgosłup i kształtowanie całej sylwetki na przyszłość. Dlatego ich zbadanie jest bardzo istotne. Wczesne wykrycie ewentualnej wady pozwala ją korygować. Rodzice wiedząc na czym polega wada stóp ich dzieci mogą samodzielnie wykonywać ze swoimi pociechami odpowiednie ćwiczenia – zapewnia Joanna Szyszka właścicielka salonu obuwia dziecięcego „ Aruś ”. Wiedza na temat potencjalnej wady stóp pozwala dobrać odpowiednio wyprofilowane obuwie dla dziecka. Ważny jest kształt piętki, nie tyle sama sztywność, ile właśnie kształt taki trapezowaty. Podstawa na dole powinna być szersza a ku górze zwężona. Wtedy piętka dziecka jest stabilnie utrzymana. Poza tym istotna jest podeszwa, która powinna być elastyczna. Nie powinna usztywniać bucika i przeszkadzać dziecku w chodzeniu. – tłumaczy Joanna Szyszka – Z naszym asortymentem jesteśmy przygotowani praktycznie na większość dziecięcych stópek. Mając wynik takiego badania na karcie, jaką wydaje fizjoterapeuta jesteśmy w stanie dobrać każde obuwie, z odpowiednią wkładką, jeśli wymagana jest korekcja. Rodzice mają na szczęście coraz większą świadomość tego, że rodzaj buta dla dziecka jest bardzo ważny. Częściej wybierają buciki ze skóry naturalnej. Zwracają uwagę na kształt piętki – zaznacza właścicielka salonu. Źle dobrane obuwie do dziecięcych stóp z wadą może ten defekt pogłębić. W obuwiu z miękką piętką stópki dziecka łatwo ulegną wykrzywieniu. Korekcja stópek z pogłębionymi wadami trwa o wiele dłużej i jest bardzo trudna. Dlatego tak istotne jest wykrycie defektów w odpowiednim czasie i poddanie stóp maluchów kontroli.

Była to już trzecia bezpłatna akcja badania stóp w salonie „ Aruś ”. Kolejna okazja nadarzy się 29 sierpnia, czyli w ostatnią sobotę wakacji.

tekst sponsorowany