W niedzielę 8 lutego Związek Sybiraków w Lubinie organizuje msze świętą a po niej złożenie kwiatów pod pomnikiem na cmentarzu komunalnym. Zaproszeni są wszyscy, którzy chcą uczcić pamięć o ludziach zesłanych na Sybir.

Msza święta w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej i złożenie kwiatów pod pomnikiem na cmentarzu to symboliczny hołd w rocznicę pierwszej zsyłki na Sybir. – To data, która nie jest dla nas zbyt przyjemna, by robić nie wiadomo jakie uroczystości. Pójdziemy do kościoła na 13:00 na msze świętą, pomodlimy się, a potem złożymy kwiaty pod pomnikiem Sybiraków. W ten sposób uczcimy pamięć o ludziach, którzy zostali w nieludzki sposób zamordowani na nieludzkiej ziemi – mówi Maria Pawłowicz członek zarządu Związku Sybiraków – Zapraszamy lubinian do wspólnej modlitwy. Przed mszą uczniowie z gimnazjum nr 4 prawdopodobnie zaprezentują mały program artystyczny. Ludzie w naszym związku to prawie wszyscy 80, 90 – latkowie. Jedna z pań w lipcu będzie miała 100 lat. Nie mają już sił, by uroczystości trwały za długo. Nie wszyscy na pewno przyjdą. Jest nas garstka. Staramy się robić takie rzeczy chociaż symbolicznie – dodaje pani Maria.

Związek Sybiraków w Lubinie liczy obecnie 160 osób, w tym kilkunastu to małżonkowie nieżyjących już członków związku. Wcześniej w związku było 460 osób.

Poprzedni artykułLubinExtra! nr 86
Następny artykułAeroklub i miasto polecą po sukces?