Będzie współpraca między miastem a Aeroklubem Zagłębia Miedziowego. Prezydent Raczyński i zarząd Aeroklubu podpisali porozumienie. Pierwszym krokiem będzie utworzenie szkoły lotniczej, która pozwoli kształcić kadrę lotnictwa. Lubińskie lotnisko ma być doskonałym zapleczem.

Uroczyście i w obecności mediów prezydent Lubina Robert Raczyński i przedstawiciele zarządu Aeroklubu Zagłębia Miedziowego podpisali w Urzędzie Miejskim porozumienie zobowiązujące obie strony do współpracy. – W ubiegłym roku zmieniły się władze Aeroklubu. Mamy teraz pewnego rodzaju odrodzenie. Chcemy przybliżyć lotnisko do miasta. Chcemy szczególnie, by w tej branży rozpoczynali karierę młodzi ludzie. Porozumienie z miastem pozwoli nam przyspieszyć nasze działania. Mamy wiele planów, które mam nadzieję, że wspólnie zrealizujemy – zapewniał Stanisław Haczyński, prezes zarządu Aeroklubu. – Bardzo się cieszę z tego spotkania. To jest owoc naszych rozmów, jakie prowadzimy od czterech miesięcy. Myślę, że rozwój tego klubu jest w dużym stopniu uzależniony od rozwoju miasta. A miasto widzi możliwość swojego rozwoju w tej przestrzeni dotyczącej przemysłu lotniczego. Aeroklub będzie szkolił naszą młodzież. Umożliwi jej kontakt ze sprzętem lotniczym, nie tylko tym, który już jest, bo widzimy docelowość zakupienia sprzętu uzupełniającego – zapewniał prezydent Lubina – Myślimy też o zakupie samolotu, ale tego jeszcze nie uzgadnialiśmy, bo są różne formy zakupu takiego sprzętu. Obecnie prowadzimy rozmowy z Ministerstwem Gospodarki na temat uruchomienia takiego kierunku kształcenia na terenie miasta Lubina, a także wyposażenia go w niezbędny sprzęt. Ministerstwo deklaruje, że ma przygotowane ponad 200 mln zł na kształcenie młodzieży w innowacyjnych kierunkach. Przemysł lotniczy jest postępowy i innowacyjny. Jeśli uda nam się wmontować w te realia, przyniesie to wzajemne korzyści – tłumaczył włodarz Lubina.

Podpisany dokument mówi o wspólnych działaniach na rzecz promocji miasta poprzez lotnictwo, popularyzowaniu lotnictwa wśród społeczeństwa, rozwoju sportów lotniczych oraz transportu lotniczego w Lubinie. Aeroklub Zagłębia Miedziowego ma ułatwić praktyki zawodowe uczniom przyszłego Technikum Lotniczego a także udostępnić lotnisko miastu w celu organizowania imprez. W planach jest powstanie przystanku autobusowego w bezpośrednim sąsiedztwie z lotniskiem. Mówi się również o imprezach lotniczych w Lubinie i promowaniu miasta za pomocą banera podczas lotów. Prezydent Raczyński podpisując porozumienie, zadeklarował wsparcie w zakresie inwestycji w infrastrukturę lotniska, rozbudowę dróg dojazdowych, pomoc w utrzymaniu sprzętu i jego zakupie. W sąsiedztwie lotniska ma powstać ścieżka spacerowo – rowerowa, a tereny przyległe do lotniska mają być poddane rewitalizacji.