Szczególną uwagę zwracają na bezdomnych. Informują o ogrzewalni, która działa w budynku dawnej izby wytrzeźwień.

Policjanci sprawdzają każdy sygnał o osobie, która np. przebywa w altance lub siedzi na ławce, kiedy na dworze jest mróz taki jak obecnie. Działania mają przeciwdziałać zagrożeniu życia i zdrowia osób bezdomnych czy też bezradnych. Niskie temperatury mogą być dla takich osób śmiertelnym zagrożeniem.

– Apelujemy do mieszkańców powiatu o informowanie Policji oraz innych służb o każdej zauważonej osobie, która siedzi na przystanku, w parku, a także będącej pod wpływem alkoholu lub znajdującej się w podobnej sytuacji mogącej spowodować wychłodzenie organizmu – informuje asp. Karolina Hawrylciów z lubińskiej policji. – Od naszej reakcji i pomocy może zależeć czyjeś życie.

Statystyki związane ze zgonami z powodu wychłodzenia nie są dobre. Podczas ubiegłorocznej zimy z powodu wychłodzenia w Polsce śmierć poniosło 212 osób. Stąd policjanci w całym kraju, również w Lubinie, podejmują działania prewencyjne, zmierzające do tego, by takich zdarzeń było jak najmniej i aby każdy, kto potrzebuje pomocy, taką pomoc otrzymał.

Funkcjonariusze na bieżąco monitorują i kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni. Zwracają również szczególną uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, w okolicznościach zagrażających ich życiu. Informują również o możliwości skorzystania z pomocy specjalnych ośrodków, które wszystkim potrzebującym oferują nocleg i ciepły posiłek.

W Lubinie osoby bezdomne mogą ogrzać się w budynku dawnej izby wytrzeźwień, gdzie codziennie od godz. 20 do 8 rano czynna jest ogrzewalnia dla osób bezdomnych.

Poprzedni artykułChcą podziału jak za Gierka
Następny artykułDachowanie za mostem