Aż sześć polskich miast jest w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast – informuje rzecznik gminy Lubin i pyta, czy szykowany jest podobny scenariusz dla Lubina, Legnicy i okolic.

Kilka dni temu pod nazwą „Europe’s Polluted Cities” ukazał się ranking 386 miast Unii Europejskiej, które wg badań Europejskiej Agencji Środowiska są najbardziej zanieczyszczone a ich mieszkańcy oddychają najgorszym powietrzem, pełnym smogu, pyłu i rozmaitych wyziewów.

Niestety w pierwszej dziesiątce tych miast jest aż sześć aglomeracji z Polski. Niechlubnym liderem stał się …Kraków. – Dalsze miejsca, odpowiednio od 6 do 10 zajmują: Nowy Sącz oraz śląskie miasta: Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice – pisze w mejlu do naszej redakcji Janusz Łucki, rzecznik gminy Lubin.

Pierwsze miejsce w rankingu jak donosi zaniepokojony sytuacją dziennik New York Times zajmuje bułgarskie miasto Pernik – wielkością zbliżone do Lubina – gdzie aż 180 dni w roku przekraczane są normy UE dotyczące stężenia pyłów w powietrzu.

Miasto to jest najbardziej w Unii Europejskiej zatrute wyziewami z fabryk, wielu kopalni węgla brunatnego, hut żelaza i stali oraz ogromnej elektrociepłowni opalanej węglem brunatnym.

Przypomnijmy w naszym regionie znajduje się gigantyczne złoże węgla brunatnego, który wg przedstawicieli sektora energetycznego może w przyszłości posłużyć jako paliwo do dwóch planowanych między Legnicą i Lubinem elektrowni węglowych, które z kolei miałyby tu powstać w przypadku uruchomienia odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.

Przedstawiciele gminy pytają jakie miejsce zająłby wówczas nasz region w cyt. wyżej rankingu będącym tak naprawdę listą wstydu i cywilizacyjnego zacofania…

Ranking

http://www.nytimes.com/interactive/2013/10/15/business/international/europe-air-quality.html
Autor: pit, UG Lubin, fot. materiały UG Lubin

Poprzedni artykułŚwiatła koło BP po nowemu
Następny artykułRekordowa frekwencja w biegu barbórkowym