Kolejny z rzędu rok w trakcie wakacji lubinianie okresowo pozostają bez ciepłej wody. WPEC modernizuje kolejne odcinki sieci grzewczych.


Choć rozpoczął się letni czas wakacji, nie dla wszystkich oznacza on „sezon ogórkowy”, który kojarzy się z czasem odpoczynku, przystopowania i wytchnienia. W tym czasie bowiem Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Legnicy – choć nie jest to sezon grzewczy i szczyt związanych z tym obowiązków – prowadzi w Lubinie strategiczne prace remontowo–modernizacyjne. – Mają one na celu poprawę stanu sieci ciepłowniczej, a co za tym idzie podniesienie standardu dostarczanych usług ciepłowniczych – informuje Krzysztof Sienkiewicz z WPEC w Lenicy. – Lato zdecydowanie sprzyja tego typu przedsięwzięciom i jest to jedyny czas, kiedy uciążliwości im towarzyszące, są jak najmniej odczuwalne dla mieszkańców.
Zimą wszelkie prace łatwiej zauważyć, bo kojarzą się bardziej z interwencjami, kiedy przestają grzać kaloryfery. Ale tych interwencji z każdym rokiem jest coraz mniej i nadal będzie ich ubywać – przekonują specjaliści z ciepłowniczej spółki, dostarczającej ciepło dla mieszkańców. WPEC w ostatnich kilku latach zainwestował w swoją sieć 72 mln. Znacząca część tych pieniędzy trafiła do Lubina.
Marek Litwiński, Dyrektor ds. Produkcji i Dystrybucji przyznaje – Sieć ciepłownicza dekapitalizuje się w zastraszającym tempie, szczególnie gdy przez wiele lat się w nią nie inwestowało. Nasze obecne inwestycje w infrastrukturę sieciową są niespotykane w historii tego przedsiębiorstwa, ale i tak jeszcze niewystarczające w stosunku do potrzeb.
Brak inwestycji w sieci ciepłownicze najbardziej odczuwalny był w Lubinie. To tu przez komunalizacyjne błędy z lat 90-tych, przez wiele lat toczył się spór do kogo należy ciepłownia i sieci na terenie miasta. W czasie sądowych procesów mieniem zarządzał należący do Lubina Termal, który nie inwestował w sieć tak jak należało. To co przejął WPEC w wielu miejscach było w fatalnym stanie.
Wakacyjny plan wymiany i modernizacji sieci ciepłowniczej dotyczy rejonu ul. Odrodzenia, Sztukowskiego, Gwarków, Budowniczych LGOM, Kruczej, Sowiej, Ptasiej i Wrzosowej.
Modernizacji podlegać będzie 6,7 kilometrów sieci i przyłączy, a budżet przeznaczony w tym roku tylko na ten cel – to ponad 4 miliony złotych!
Ponadto na terenie SM „Polne” wymienione zostaną węzły cieplne. Zaplanowano tez nowe przyłącze do budynku przy ul. Leszczynowej 22-30. Specjaliści z WPEC planują, że prowadzone prace zostaną zakończone z końcem sierpnia.
Prace mają zminimalizować awaryjność sieci grzewczej, aby w trakcie zimy uszkodzeń było jak najmniej.
WPEC zapewnia, że uciążliwości związane z brakiem ciepłej wody będą trwały maksymalnie do 10 dni i dokłada starań, aby były jak najkrótsze.

Poprzedni artykułSzczęście, że żyją
Następny artykułNapad i spalony samochód