Strategia Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020 została z wielkim zadowoleniem przyjęta w gminie Lubin i samorządach walczących z planami odkrywki. Przypomnijmy, sejmik wprowadził do strategii zakaz wydobycia węgla brunatnego w okolicach Legnicy metodą odkrywkową.

– Pragnę przekazać wyrazy uznana i wdzięczności dla tych wszystkich radnych, którzy postanowili uszanować głos społeczny wyrażony w ważnym i prawomocnym referendum z września 2009 r. – pisze wójt Irena Rogowska.
Mieszkańcy sześciu gmin: Lubin, Ścinawa, Prochowice, Kunice, Miłkowice i Ruja położonych na złożu „Legnica” wypowiedzieli się wówczas przeciw planom budowy kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową głosując w blisko 95 % na Nie. Dziś po ponad trzech latach samorząd województwa wdraża ten werdykt w życie! – Jest to bardzo ważny krok we właściwym kierunku, który mamy nadzieję przełoży się na zmianę priorytetów polityki energetycznej także na szczeblu krajowym – pisze Rogowska. – Od wielu lat stoimy na stanowisku jako Społeczny Komitet „STOP Odkrywce” i Ogólnopolska Koalicja „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”, iż plany budowy nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego ze względu na gigantyczne koszty społeczne, ekonomiczne i środowiskowe powinny zostać powstrzymane i odłożone do lamusa historii.
Niewykluczone, iż odważna decyzja radnych sejmiku skieruje wysiłek władz województwa dolnośląskiego na rzeczywisty rozwój naszego regionu, który w żadnym wypadku nie powinien opierać się na archaicznej, dewastującej środowisko naturalne metodzie wydobycia węgla brunatnego jaką jest odkrywka.

Poprzedni artykułBezprawie prezydenta na przejściu dla pieszych trwa. Aktualizacja
Następny artykułPrzejście zagrodzone bezprawnie