KGHM w ciągu tego i przyszłego roku nadal intensywnie inwestuje. Najważniejsze plany to udostępnienie złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy oraz zmiana technologii w hucie miedzi Głogów I. Do tego wspólnie z Tauronem inwestuje w blok gazowy w Elektrowni Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu.

– Jest jeden projekt, który rozważamy, że być może byłby finansowany z Inwestycji Polskich. To jest inwestycja w energetykę szeroko rozumianą, mam na myśli Elektrownię Blachownia. To jest projekt, który będzie i jest we władztwie pół na pół Tauronu i KGHM – mówi Herbert Wirth, prezes Polskiej Miedzi.
KGHM i Tauron pół roku temu zawiązały w tym celu spółkę celową. Blok gazowy o mocy 850 MWe ma powstać na terenie Elektrowni Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu. Wirth podkreśla, że partnerzy podzielą się w równym stopniu zobowiązaniami finansowymi i szacuje, że ze strony KGHM-u będzie to ok. 900 mln zł. Koncern chce zdobyć środki na tę inwestycję w ramach tzw. project finance, w którym większość (50-70 proc.) kosztów będzie sfinansowanych przez kapitał obcy, np. z kredytów.
Herbert Wirth przypomina także o budowie szybów związanych z eksploatacją złoża Umożliwią dostęp do pokładów miedzi położonych poniżej 1200 metrów.
– Gros tych środków przeznaczamy na odtworzenie zdolności produkcyjnej w KGHM. Jednym z ważnych celów inwestycyjnych, poza udostępnieniem złoża Głogów Głęboki, jest modernizacja naszego hutnictwa i wprowadzenie zupełnie nowej technologii w hucie Głogów I – informuje prezes koncernu.
KGHM inwestuje nie tylko w Polsce. Poprzez spółkę zależną KGHM International działa w obszarze Sierra Gorda, położonym na północy Chile, na obszarze pustyni Atacama. To rejon niezwykle bogaty w miedź i inne surowce. KGHM International stał się właścicielem 55 proc. udziałów w spółce joint-venture po zakupie rok temu kanadyjskiej Quadry. W najbliższych miesiącach na Chile będą się skupiały wysiłki spółki.
– Do 2014 roku musimy się skoncentrować na wykonaniu tego pierwszego projektu Sierra Gorda, ale jeśli się pojawią jakieś możliwości inwestycyjne, to KGHM z tego skrzętnie skorzysta. Na razie jednak nie ma nic takiego, co moglibyśmy powiedzieć, że przejmujemy, coś co na przykład już produkuje miedź czy nikiel – podkreśla Herbert Wirth.
Jednak w dalszej perspektywie spółka ma dokładnie określone plany. Prezes KGHM mówi, że do 2018 r. koncern chce sukcesywnie otwierać kopalnie w Kanadzie: Victoria w Ontario (plan to 2016 r.) oraz Afton-Ajax (w ubiegłym roku spółka zakładała uruchomienie kopalni w 2015 r.) w Kolumbii Brytyjskiej.
Autor: newseria/pit , fot. KGHM International