Wszystkich Świętych to nie tylko czas, w którym wspominamy bliskich, którzy odeszli. To również doskonała okazja dla złodzieja. Dlatego policjanci uczulają mieszkańców. Niektórzy ten okres i nasze roztargnienie wykorzystują, jako okazję do kradzieży.

Funkcjonariusze przypominają, że do tych dni powinniśmy się przygotować. Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot pieniędzy. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek.

– Robiąc porządki na grobie i wokół niego oraz zapalając znicze, nie spuszczajmy z oka torebki, płaszcza czy innych wartościowych przedmiotów. Dobrze jest, gdy ktoś bliski, znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Wtedy mamy większą możliwość przypilnowania naszych rzeczy osobistych – mówi Jan Pociecha, oficer prasowy KPP Lubin. – Będąc na cmentarzu zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które wydaje się, że przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformuj o tym pracowników cmentarza lub policję.
Policjanci apelują również o to, by z uwagą obserwować otoczenie. Przeważnie znamy osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami, dlatego kiedy spotkamy tam kogoś innego, zainteresujmy się tym. Możemy zawsze spytać kim ta osoba jest. Jeśli wyjaśnimy powód naszego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał nam tego za złe.

Ważne jest również to, by nie zapominać o dzieciach. – W okresie jesienno – zimowym, szybko zapada zmrok. Odwiedzając groby, spotykamy się na cmentarzu często z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy aby w tłoku, wśród grobów dziecko zgubiło się – mówi policjant.

Uważni w tym okresie muszą być również kierowcy. Duże natężenie ruchu i utrudnienia, wynikające ze zmian na drogach wokół cmentarzy mogą być przyczyną wypadków i kolizji.

– Dlatego tak ważnym jest, abyśmy pamiętali o tym by dostosować prędkość do warunków pogodowych, zachować bezpieczne odległości między pojazdami, sprawdzić przed wyjazdem, a podczas jazdy korzystać zgodnie z przepisami ze świateł, w które wyposażony jest nasz samochód – dodaje Pociecha. – Nie zapominajmy o pasach bezpieczeństwa i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci. Wysiadając już z samochodu przed cmentarzem, upewnijmy się, że go dokładnie zamknęliśmy (zamki w drzwiach, bagażnik, szyby). Nie zostawiajmy także na widoku rzeczy wartościowych.
Aby dojazd do cmentarza odbył się bezpiecznie i w miarę możliwości jak najsprawniej, stosujmy się do poleceń policjantów i strażników miejskich, którzy podczas święta będą we wszystkich newralgicznych dla ruchu miejscach.

Poprzedni artykułSzpitalny zonk starostwa
Następny artykułInaczej przy cmentarzach