30 lat temu, 31 sierpnia 1982 r., przez całą Polskę przetoczyła się fala największych w historii PRL-u antykomunistycznych demonstracji ulicznych. Wyjątkowo dramatyczny przebieg miały one w dwóch dolnośląskich miastach – we Wrocławiu i Lubinie.

Na ulice wyszło ponad 50 tys. ludzi. W nierównej walce z uzbrojonymi w ostrą broń „służbami porządku” śmierć poniosły cztery osoby (trzy w Lubinie, jedna we Wrocławiu).

Aby przypomnieć te wydarzenia oraz przybliżyć je współczesnemu odbiorcy, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” przygotował wirtualną wystawę historyczną pt . „31sierpnia1982.pl”.

– Zwiedzając ekspozycję przeniesiemy się do Wrocławia i Lubina sprzed 30 lat. Zobaczymy tam m.in. prawie 200 archiwalnych zdjęć, posłuchamy audycji Radia Wolna Europa, zapoznamy się z relacjami naocznych świadków, a nawet podsłuchamy oryginalne rozmowy radiowe milicjantów i rozkazy; „Ognia!” – zachęca do odwiedzenia wystawy na stronie internetowej 31sierpnia1982.pl Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Ośrodka “Pamięć i Przyszłość”.
Autor: MC

Poprzedni artykułZgłoś się na staż
Następny artykułOdebrała sobie życie