Fundacja Polska Miedź finansuje „zielone szkoły” dla 150 uczniów. Będą łączyli przyjemne z pożytecznym w nadmorskich ośrodkach Interferii.
Vouchery na wyjazdy odebrali wójtowie trzech gmin. To jeden z elementów prowadzonego przez KGHM i Fundację Programu Promocji Zdrowia.
Program zakłada w pierwszej kolejności pomoc gminom mniej zasobnym i bezpośrednio przylegającym do hut. Do nadmorskich ośrodków wypoczynkowych Interferii pojadą dzieci z Kotli, Krotoszyc oraz Żukowic.
Vouchery na wyjazdy wręczyli wójtom Cecylia Ewa Stankiewicz, prezes Fundacji Polska Miedź oraz Bogusław Graboń, dyr. nacz. ds. zarządzania i zrównoważonego rozwoju KGHM Polska Miedź S.A. – Pobyt nad morzem nie tylko wyjdzie im na zdrowie, ale też trochę przedłuży wakacje. To pozwoli dzieciom odpocząć i zregenerować siły przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym – mówił dyrektor Bogusław Graboń.
Wcześniej pracownicy KGHM zrobili rozeznanie w gminach i razem z ich włodarzami oszacowali, jakie jest realne zapotrzebowanie. Na tej podstawie ustalili, że z każdej z gmin wyjedzie teraz średnio po 50 dzieci. Grupa wyjedzie w połowie września. W ubiegłym roku uczniowie wyjechali do nadmorskich Dąbek. Dzieci wypoczywały też w „Malachicie”- ośrodku Interferii w Świeradowie. Koszt wyjazdów – w sumie blisko 260 tys. zł w całości pokryła Fundacja Polska Miedź.
Cecylia Ewa Stankiewicz, prezes Fundacji Polska Miedź – Program Promocji Zdrowia zajmuje priorytetowe miejsce w naszym budżecie. Do tej pory udało się zorganizować już trzy turnusy „zielonych szkół”, teraz ruszą kolejne.
Radości z wyjazdu nie kryje wójt gminy Żukowice, Krzysztof Wołoszyn: – Domy naszych mieszkańców praktycznie sąsiadują z hutą, dlatego regularne wyjazdy w miejsca bez przemysłu i pobyt w czystym ekologicznie otoczeniu naszych dzieci jest po prostu konieczny. Jako wójt doceniam fakt, że KGHM zachowuje się odpowiedzialnie wobec lokalnej społeczności. A dzieciaki i ich rodzice cieszą się z wyjazdów, które są perfekcyjnie przygotowane i zorganizowane na najwyższym poziomie.
Program Promocji Zdrowia obejmuje także badania krwi (profilaktycznie kontrolowany jest m.in. poziom ołowiu we krwi). Dzieciom z okolic hut KGHM sponsoruje również wyjazdy na basen. Na co dzień mieszkańcy Zagłębia Miedziowego mają również do dyspozycji dwie poradnie środowiskowe – w Legnicy i Głogowie – otwarte specjalnie na potrzeby programu. Można w nich bezpłatnie zbadać poziom ołowiu we krwi, a także uzyskać fachowe porady lekarskie.
Na zdjęciu Bogusław Graboń, dyr. nacz. ds. zarządzania i zrównoważonego rozwoju KGHM Polska Miedź S.A. wręcza voucher Krzysztofowi Wołoszynowi, wójtowi gminy Żukowice.