Przedstawiciele Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” po raz kolejny chcą u władz rządowych chcą szukać pomocy w walce z planami budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Tym razem swoja opinie przedstawią posłom zgromadzonym w sali Kolumnowej Sejmu.

W najbliższy poniedziałek Irena Rogowska wraz z przedstawicielami lokalnych samorządów i delegacjami z innych stowarzyszeń prowadzących działania przeciwko planom budowy kopalń odkrywkowych wystąpi na II Ogólnopolskiej Konferencji Obywatelskiej “Rozwój Tak – Odkrywki Nie”.

– Uczestnicy podniosą problem nieuznania przez władze państwowe wyników referendów z lipca, września i listopada 2009 r. Mieszkańcy ośmiu gmin z woj. dolnośląskiego i lubuskiego w ważnych i wiążących referendach opowiedzieli się wówczas przeciw planom budowy kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową głosując na NIE – mówi Janusz Łucki, rzecznikprasowy gminy wiejkiej Lubin. – Ich wola nie została uszanowana. Przeciwnie, intensywne prace legislacyjne zmierzają w kierunku zablokowania rozwoju gmin poprzez objęcie ochroną złóż węgla brunatnego i późniejszej budowy kopalni.

Zaproszeni prelegenci będą dyskutować o najnowszych trendach cywilizacyjnych w zakresie rozwoju energetyki, forsowanej przez rząd strategii rozwoju sektora w oparciu o paliwa kopalne opartej głównie na najbardziej dewastującej środowisko metodzie wydobycia odkrywkowego. Będą też szukać odpowiedzi na pytanie dlaczego nie jest brane pod uwagę zdanie tysięcy obywateli?
Autor: MC

Poprzedni artykułMotocyklista zapłacił tysiaka (FILM)
Następny artykułStanowisko dla Cieślowskiej za wszelką cenę