Samorządowcy miasta, powiatu, przedstawiciele pracodawców a także parlamentarzyści PiS, pikietowali w Warszawie przeciwko podatkowi od kopalin. Mimo tego sejmowa komisja finansów dała pozytywną rekomendację dla nowego podatku.

Pis po raz kolejny zapowiedział, że jeżeli ustawa o podatku zostanie uchwalona zaskarży ją do Trybunału Konstytucyjnego. Posłowie tej partii i związkowcy w KGHM są zgodni, że podatku nie można wprowadzać w życie w trakcie roku budżetowego. Wtóruje im również jeden z liderów SLD poseł Ryszard Zbrzyzny – Można to zrobić tylko z nowym rokiem, a nie w jego trakcie.

Wczoraj sprawą podatku od kopalin zajmowała się sejmowa komisja finansów publicznych. Przybyła na nią delegacja samorządowców Zagłębia Miedziowego. Uzbroili się w informacje o skutkach wprowadzenia podatku, a także listy apele i stanowiska 23 organizacji związkowych, lokalnych samorządów i pracodawców. Delegacja próbowała przeforsować w komisji wniosek o publiczne wysłuchanie. W jej ocenie dałoby to szansę posłom na zapoznanie się z rzeczywistym zagrożeniem jakie dla KGHM i lokalnej społeczności niesie podatek.

Posłowie nie zgodzili się również na opóźnienie terminu wejścia w życie nowego podatku jak i jego dalsze obniżenie.

W tym roku do budżetu państwa z tytułu podatku od kopalni planuje się wpływy na poziomie 1,8 mld zł, a od przyszłego roku po 2,2 mld zł.

Poprzedni artykułPłynie kra po rzece
Następny artykułPolicja ma rysopis bandyty