Na jutro zaplanowano debatę publiczna o podatku od wydobycia miedzi i srebra.
Przedstawiciele związków zawodowych działających przy KGHM Polska Miedź S.A. zapraszają mieszkańców na spotkanie, które rozpocznie się o godz. 10 w sali im. Jana Wyżykowskiego w siedzibie KGHM.


Tematem przewodnim spotkania będzie sprawa podatku od wydobycia kopalin – miedzi i srebra. Na debate zaproszono również parlamentarzystów, których związkowcy chcą przekonać do głosowania przeciwko przyjęciu ustawy.
Dokładnie na 15 lutego zaplanowano drugie czytanie ustawy o podatku. Czy kolejne spotkanie w tej sprawie może przynieść pozytywne skutki? Ryszard Zbrzyzny, poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej i jednocześnie przewodniczący największego w Polskiej Miedzi Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego, ale do tego potrzebna jest jedność wśród parlamentarzystów.
– Ta ustawa procedowana jest z naruszeniem zasad, które dotyczą poprawnego stanowienia prawa w Polsce – przekonuje Zbrzyzny. – Oczywiście także z naruszeniem konstytucyjnej zasady dotyczącej podatku, ponieważ ustawa o podatku od wydobycia niektórych kopalin, wbrew temu, co głoszą dzisiaj rządzący, jest ustawą podatkową. Rządzący zapominają jednak, że by wprowadzić podatek w danym roku podatkowym, musi być ogłoszony w Dzienniku Ustaw, do 30 listopada roku poprzedzającego wprowadzenie podatku. Chyba, że ta ekipa chce wprowadzić podatek od kopalin od 1 stycznia 2013 roku. Wszystko byłoby w porządku, ale proszę mi wierzyć, że w ostatnim artykule tej ustawy jest zapis, że podatek wchodzi w życie 14 dni od daty jego ogłoszenia.

Autor: MC