Masz telewizor? Powinieneś zapłacić niemal 200 zł abonamentu za 2012 rok. Masz tylko radio? Opłata jest niższa i wynosi prawie 60 zł za rok.

Gratulują nam Niemcy i Francuzi. Polacy w nosie mają płacenie abonamentu na publiczne media. Nie płaci już 65 proc obywateli i ta tendencja nie jest malejąca. W Europie w 19 krajach abonament jest formą finansowania mediów publicznych. Polska jest liderem w niepłaceniu tego ukrytego podatku.
Dlaczego jest tak źle? Obywatele czekają na rządowe uregulowanie sprawy i zdjęcie z Polaków tego ukrytego podatku. W ocenie obserwatorów telewizja publiczna i publiczne radio powinny bronić się samodzielnie tak jak stacje komercyjne, które utrzymują się z reklam. Co ciekawe w prywatnych stacjach coraz częściej pojawiają się programy przyrodnicze i edukacyjne, za które nie trzeba dodatkowo płacić. Publicystyka, która kiedyś była wyłączną domeną mediów publicznych dzisiaj jest u każdego niepublicznego nadawcy.
Zgodnie z przepisami posiadanie kablówki, czy platformy płatnej telewizji satelitarnej nie zwalnia z wnoszenia opłat abonamentowych. Za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego trzeba rocznie zapłacić 199,80 zł. Jeżeli mamy tylko odbiornik radiowy roczna opłata wynosi jedynie 59,40 zł. Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25 dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Obsługę abonamentu prowadzi Poczta Polska.

Poprzedni artykułGłupstwo z hukiem (Takie rzeczy tylko w Lubinie cd)
Następny artykułZiemia Lubińska…