Jacek Głomb, dyrektor legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej apeluje do lubinian o uczczenie pamięci o zmarłym 6 listopada Ludwiku Gadzickim. Władzom miasta pozostawia do wyboru formę w jakiej zostanie to zrobione. Głomb wymienia różne możliwości – nazwę ulicy, pomnik, skwer.


W apelu podpisanym przez Jacka Głomba i zespół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy czytamy:
„Prosimy i apelujemy! Utrwalmy pamięć w tym wyjątkowym człowieku, wybitnym pedagogu i wychowawcy, największym przyjacielu teatru i artystów, jakiego znała współczesna Polska. Lubin przedwcześnie stracił bowiem postać wyjątkową – znanego w całym kraju kulturalnego ambasadora miasta. Takiej postaci należy się zdecydowanie więcej, niż serdeczna pamięć tych, którzy Go znali i cenili”.
W prawdzie Ludwik Gadzicki wiele razy przyznawał, że Legnica, a w szczególności legnicka scena, to jego drugi dom.
– Naszym pragnieniem jest, by tak wyjątkowa i zasłużona dla Lubina i jego mieszkańców postać doczekała się trwałego i widocznego pomnika w tym właśnie mieście. Nie rozstrzygamy, czy ma to być ulica, aleja, plac, park skwer czy most – mówi Jacek Głomb. – Wybór pozostawiamy gospodarzom miasta i reprezentantom społeczności Lubina. Prosimy jedynie, by nie zapomnieć. Apelujemy jednocześnie o wsparcie tej idei i tego pomysłu.
Każdy kto chciałby wesprzeć tą inicjatywę może kontaktować się z legnickim teatrem.
– To na początek, bowiem wierzymy głęboko, że lubinianie podchwycą naszą inicjatywę i przejmą skutecznie rolę organizatora akcji i propagatora tej idei – dodaje Głomb. – Że sami i z własnej woli zbiorą wymaganą prawem liczbę podpisów, by projekt pośmiertnego upamiętnienia wybitnego mieszkańca miasta został wniesiony i skutecznie rozstrzygnięty przez lubińską radę miejską. Wierzymy, że mieszkańcy Lubina nie pozostaną obojętni wobec tej szlachetnej i z serca płynącej inicjatywy, że złożą podpis popierający ten apel.
Legnica nie pozostanie obojętna wobec śmierci Gadzickiego. Największy przyjaciel legnickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w historii i jego najwierniejszy widz będzie miał scenę noszącą Jego imię. 9 grudnia tego roku o godz. 18.00 odbędzie się uroczystość nadania dużej scenie naszego teatru imienia Ludwika Gadzickiego.

Autor: MC

Poprzedni artykułPeBeKa podsumowała rok
Następny artykułZ młotkiem po piwo