Przez trzy miesiące w Lubinie badano palaczy pod kątem wykrywania raka płuc. Przebadano ponad 600 palaczy u 12 wykryto niepokojące zmiany.
Ryzyko raka płuc dotyczy w całej Polsce około 3 mln osób. Jednak badania profilaktyczne nie są finansowane przez narodowy Fundusz Zdrowia. W Polsce zrealizowano jest tylko w czterech dużych miastach, które z własnych budżetów zdecydowały się wyłożyć pieniądze. Na taki ruch zdecydowały się również w ubiegłym roku Polkowice i działający na terenie powiatu polkowickiego Związek Gmin Zagłębia Miedziowego.
Badaniom poddano palaczy po 50 roku życia, którzy codziennie wypalają paczkę papierosów od minimum 20 lat. Wśród 600 przebadanych osób u 12 wykryto zmiany i skierowano na dalsze leczenie. Co ciekawe siedem z tych osób nie paliło od dawna papierosów. Wyniki przedstawiał prof. dr hab. Jerzy Kołodziej, dolnośląski konsultant torakochirurgii. -Palacze z grupy ryzyka to 3 miliony obywateli – wskazywał profesor. Tymczasem, liczba osób poddających się czy objętych profilaktyką, podobnie jak w przypadku badań dla wczesnego wykrycia raka jelita grubego – jest niewielka. Konsekwencje podane przez prof. Kołodzieja są następujące: na 100 chorych z rakiem płuca, 50 osób umiera bez rozpoznania. Spośród 50 pozostałych osób, z uwagi na późne wykrycie nowotworu, kwalifikuje się do operacji zaledwie 25 chorych, z których to 16 zostanie zoperowanych radykalnie. Tylko 5 z nich przeżyje następne 5 lat. – Prawdopodobieństwo, że guz będzie złośliwy wzrasta stosownie do jego rozmiarów – dodaje profesor.
Badania palaczy – mieszkańców powiatu polkowickiego – realizowano w lubińskim Medicusie za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej informuje. – Badania wykonaliśmy przy współpracy ze Związkiem Gmin Zagłębia Miedziowego, który je sfinansował – informuje dr. n. med. Artur Kwaśniewski.
W trakcie piątkowego spotkania podsumowującego wyniki badań przedstawiono również wyniki Programu Badań Przesiewowych dla Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego, prowadzone w latach 2006-2012 przez dr n.med. Jacka Worobca, specjalistę gastroenterologa z CDT Medicus. W tym czasie kolonoskopii poddano 4085 osób, z czego wśród 963 osób wykryto polipy, a wśród 36 nowotwór jelita grubego. I choć zachorowalność wśród osób do 65 roku życia delikatnie spada, prognozy są wciąż niekorzystne, a liczby przerażające. – Zapowiada się dwukrotny wzrost zachorowalności na raka jelita grubego. W Polsce do 15 tysięcy chorych mężczyzn i 9 tysięcy chorych kobiet w 2025 roku – alarmował podczas konferencji dr Worobiec.