Zakłady Górnicze Rudna obchodzą w tym roku jubileusz 50-lecia – w ramach uroczystości zaplanowane zostały m.in. urodziny Rudnej, wydanie wyjątkowej kroniki oddziału KGHM Polska Miedź S.A. oraz liczne wydarzenia organizowane przez pracowników kopalni, w tym rajdy piesze i rowerowe. Na terenie zakładu powstanie też upamiętniający święto mural.
Oficjalnie otwarte w 1974 roku Zakłady Górnicze Rudna były częścią większego projektu eksploatacji złóż miedzi na Dolnym Śląsku. Powstanie zakładów było odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na miedź, kluczowy surowiec dla rozwijającej się wtedy, ale i współcześnie polskiej gospodarki. Początkowe lata działalności charakteryzowały się dynamicznym rozwojem infrastruktury oraz wprowadzaniem nowoczesnych technologii.
– Od momentu powstania kopalni Rudna zaangażowanie w innowacyjne podejście do produkcji oraz dbałość o bezpieczeństwo załogi były fundamentami rozwoju tego oddziału KGHM. I to wraz z upływem lat się nie zmienia. Zakłady wzbogaciły się w ubiegłym roku o nowy szyb GG-1, który pozwoli nam sięgnąć po złoża na głębokości 1200 metrów i głębiej. Naszym celem jest także dalsza eksploatacja w obszarze Głogów Głęboki-Przemysłowy i obszarze „Retków-Grodziszcze” – powiedział Mirosław Laskowski, wiceprezes KGHM do spraw produkcji.
Marcin Danis, dyrektor naczelny Zakładów Górniczych Rudna dodaje, że jubileusz to wyjątkowy moment w historii KGHM. – Rudna jest symbolem innowacji, determinacji i zaangażowania, które napędzają naszą działalność. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych pracowników. W kopalni godzimy to, co nowoczesne, z tradycją górniczą. Pamiętamy, skąd się wywodzimy, jaka jest nasza historia. Patrzymy z szacunkiem na tych, którzy budowali tę firmę, a jednocześnie wykorzystujemy nowinki techniczne, by prowadzić produkcję w trudniejszych warunkach w sposób bezpieczny – dodał dyrektor kopalni.
Przez pięć dekad Zakłady Górnicze Rudna przechodziły liczne modernizacje. Inwestycje w nowoczesne technologie wydobywcze i przetwórcze pozwoliły na zwiększenie wydajności oraz bezpieczeństwa pracy. Od momentu uruchomienia zakładów wydobycie miedzi wzrosło z 1,9 mln ton rudy w pierwszym roku do ponad 11 mln ton rocznie obecnie. Wprowadzenie systemów automatyzacji i informatyzacji procesu produkcji stanowiło ważny krok w kierunku rozwoju nowoczesnego górnictwa.
Eksploatacja złoża na terenie Zakładów w Rudnej prowadzona jest w trzech rejonach wydobywczych: GG-1, GG-2 i GG-3. Zakład funkcjonuje z wykorzystaniem 11 szybów o głębokości od 941 do 1348 metrów. Procesy produkcyjne realizowane są z zastosowaniem systemów eksploatacji komorowo-filarowych, a urabianie skał odbywa się przy pomocy techniki strzałowej.
Szyb GG-1, o głębokości 1348 metrów, jest najgłębszym szybem w Polsce i jedną z najważniejszych inwestycji miedziowej spółki. Umożliwia on udostępnienie nowych obszarów złóż miedzi oraz przedłużenie funkcjonowania kopalń KGHM Polska Miedź.
Zakłady Górnicze Rudna mogą pochwalić się wieloma sukcesami, takimi jak wydobycie miedzi na wysokim poziomie, innowacyjne rozwiązania technologiczne, rozbudowa infrastruktury oraz dbałość o środowisko naturalne.
Pracownicy ZG Rudna odegrali również szczególną rolę w przemianach społecznych w Polsce. Wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku doprowadziło do strajku okupacyjnego, będącego odpowiedzią na represje władz komunistycznych. Strajk w ZG Rudna był największym protestem na Dolnym Śląsku, wyróżniając się liczbą uczestników, długim czasem trwania i brutalnością pacyfikacji. Ogółem w strajku w ZG Rudna według różnych źródeł i relacji świadków wzięło udział od 5000 do 7000 uczestników. To wydarzenie, będące symbolem oporu i walki o wolność, miało ogromne znaczenie i było wielkim krokiem w dążeniu do demokratycznej Polski.
Patrząc w przyszłość, Zakłady Górnicze Rudna planują kontynuować działania rozwojowe, aby pozostać liderem w branży górniczej. Inwestycje w nowoczesne technologie, szkolenia dla pracowników oraz zrównoważony rozwój to fundamenty, na których zakład buduje swoją strategię na kolejne dekady.
W ciągu roku dla pracowników przygotowano wydarzenia nawiązujące do złotego jubileuszu ZG Rudna: rajdy rowerowy i pieszy, turnieje sportowe, festyn rodzinny oraz uroczystości związane z kultywowaniem tradycji górniczych. Dodatkowo na Rudnej Głównej powstaje okolicznościowy mural, a na Rondzie Górników w Głogowie stanął symboliczny górniczy wagonik z logo 50-lecia ZG Rudna.