OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ratownicy – alpiniści pod ziemią – kończą się prace przy budowie kolejnego zbiornika retencyjnego w Zakładach Górniczych Polkowice Sieroszowice, który jest na poziomie 1038 m w rejonie GG-6.

Budowany w ZG Polkowice Sieroszowice zbiornik U-37 zlokalizowany jest na poziomie 1038 m w rejonie GG-6. Obiekt będzie miał głębokość 33 m i kształt elipsy. Po zakończeniu prac związanych m.in. z wybraniem urobku do zadań przystąpili właśnie ratownicy górniczy z oddziału. Przy budowie zbiornika muszą stosować techniki alpinistyczne.

Ratownicy pracę rozpoczęli od przygotowania stanowisk poręczowych, asekuracyjnych i roboczych. Następnie zajęli się wyczyszczeniem tzw. korony, czyli zrębu zbiornika. Kluczowym etapem wymagającym zabudowania układów wyciągowych, tyrolki i odciągów było ręczne sprawdzenie i oberwanie każdego metra kwadratowego ociosu wysokiego na 33 metry.

Podejście do tego typu zadania wymaga dużego doświadczenia. Biorący w nim udział ratownicy z ZG Polkowice Sieroszowice regularnie trenują swoje umiejętności w ramach sekcji wysokościowej. Każdy z nich co dwa lata musi uczestniczyć w obozach kondycyjno-szkoleniowych doskonaląc swoje umiejętności pod czujnym okiem instruktorów GOPR.

W trakcie prowadzenia eksploatacji rud miedzi, w miarę rozbudowywania infrastruktury podziemnej, konieczne jest wykonywanie wyrobisk pionowych łączących chodniki kopalniane znajdujące się na różnych poziomach. Wyrobiska te, nazywane „szybikami”, wykonywane są głównie jako zbiorniki retencyjne. Są one przeznaczone są do magazynowania urobku w ciągach transportowych pod ziemią.

Poprzedni artykułPolicja z Lubina, Wrocławia i Opola zatrzymała włamywaczy – FILM
Następny artykułFestyn rodzinny – tuż przed ciszą wyborczą – FOTO