Licealiści z I LO w Lubinie w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii” ruszyli z projektem „Się ruszaj! Wymówki nie szukaj”. To już druga edycja tego programu, w której młodzież chce zachęcić dzieci i swoich rówieśników do aktywności fizycznej.
Projekt działa pod nazwą „Się ruszaj! Wymówki nie szukaj”.
– Jest to już druga edycja tej inicjatywy. Podjęty przez nas problem społeczny dotyczy aktywności fizycznej u dzieci i młodzieży. Pandemia COVID-19, ciągle siedzenie w domu i lekcje on-line spowodowały, że młodzi ludzie zapomnieli jak ważny jest ruch w życiu każdego z nas. Cześć osób porzuciła uprawiane wcześniej sporty i przeniosła swoje życie do wirtualnego świata- zaszywając się w domach. W tym roku działamy w większym składzie. Nasza grupa składa się z 8 osób. Jestem liderką projektu, a poza mną jest Alicja Tomczak, Alicja Fijołek, Kaja Bartoszewska, Michał Piasecka, Tomek Sienkiewicz, Artur Ziółkowski, Jakub Bielak. Wszyscy uczęszczamy do I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lubinie. Dziewczyny chodzą do trzeciej klasy, natomiast chłopcy do pierwszej – mówi Małgorzata Piasecka.
– W ramach naszego projektu „Się ruszaj! Wymówki nie szukaj” organizujemy różne spotkania z młodzieżą i dziećmi, aby promować zdrowy tryb życia oraz opowiedzieć o naszych sportowych pasjach. Każdy miał przypisane swoje zadanie. Mamy już za sobą prelekcje organizowane w szkołach podstawowych w Polkowicach, a po feriach odwiedzimy lubińskie szkoły. Nasze spotkania kończyły się konkursami – dodaje Tomek Sienkiewicz.
– Przeprowadziliśmy także zajęcia z przedstawicielami lubińskiego klubu rugby. Podczas treningu zostały zaprezentowane różne elementy kluczowe do rozgrywki meczu w tym sporcie. Elementy takie, jak ominięcie bloku przeciwnika czy też próba obalenia osoby z piłka były bardzo ciekawe i ekscytujące. W zajęciach wzięło udział 60 osób, które na zakończenie zajęć rozegrały dwa mecze w rugby. Myślę, że te zajęcia pokazały naszym rówieśnikom bardzo ciekawy i niespotykany często sport – mówi Michał Piasecki.
W olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”, w ramach której realizowany jest projekt można zdobyć jedno z trzech wyróżnień: brązowego wilka, srebrnego wilka, złotego wilka. – Każdy z nich to stopień wyróżnienia na tle kolejno szkoły, województwa i kraju. oprócz tego certyfikaty, które otrzymujemy po ukończeniu projektu dają nam lepsze szanse w rekrutacji do pracy, zwłaszcza jeśli mamy pracować w zespole – kwituje Alicja Fijołek.