Wyższe stypendia naukowe, do 2000 zł za szczególne osiągnięcia i rekordowa liczba pierwszoklasistów. KGHM rozwija swój program edukacyjny „Kompetentni w branży” i motywuje uczniów w nowym roku szkolnym.

– W tym roku szkolnym w naszym programie „Kompetentni w branży” naukę rozpocznie aż 651 uczniów. To rekordowy wynik i dowód, że uczniowie chętnie wybierają klasy pod patronatem KGHM. Oferujemy doposażenie pracowni, praktyki w naszych oddziałach, wsparcie merytoryczne i system stypendialny. Najlepsi absolwenci mogą liczyć także na zatrudnienie, a popularność programu pokazuje, że młodzież uważa nas za atrakcyjnego pracodawcę – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Najwięcej spośród tegorocznych pierwszoklasistów będzie się kształcić w zawodzie elektryka, ale program obejmuje także specjalistyczne kierunki jak np. górnik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny, operator maszyn i urządzeń przeróbczych, technik hutnik czy technik przemysłu metalurgicznego.

Program „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej. KGHM – kluczowy partner w kształceniu zawodowym” rozpoczął się w 2018 roku i zakłada ścisłą współpracę na linii szkoła – KGHM. Wśród „Kompetentnych” znalazło się już kilka tysięcy uczniów z dziewięciu szkół z Zagłębia Miedziowego. Każdego roku rośnie zainteresowanie programem i liczba pierwszoklasistów klas patronackich. Program nieustanie się rozwija odpowiadając na oczekiwania i potrzeby rynku.

– Przez wakacje spotykaliśmy się z dyrektorami szkół, dyskutowaliśmy o planach na kolejny rok szkolny i zaktualizowaliśmy nasz program, by zmobilizować uczniów do pogłębiania swojej wiedzy, ale również do spróbowania sił na praktykach w naszych Oddziałach – mówi Marek Makuch, dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM. – Kwotę stypendium zwiększyliśmy – w przypadku tego naukowego do 1000 zł i do 2000 zł za szczególne osiągnięcia. Jest więc o co powalczyć – dodaje dyrektor.

Szkoły i uczniowie, którzy uczestniczą w programie, mogą liczyć na szerokie wsparcie miedziowej spółki. KGHM zaprasza uczniów na specjalne wydarzenia – konkursy, prelekcje i spotkania ze znanymi ekspertami, doposaża pracownie szkolne. Młodzież ma do dyspozycji m.in. pomieszczenie imitujące sztolnię, gdzie pod czujnym okiem instruktorów może się szkolić. Uczniowie mogą odbyć praktyki w oddziałach miedziowej spółki, a najlepsi dostają stypendium.

Dodatkowo organizowany jest m.in. „Kompetentny Pogchamp”, czyli jednodniowa olimpiada sportowa, a pierwszo- i drugoklasiści mogą spróbować swoich sił w gamifikacji online, która z jednej strony przybliży specyfikę działalności miedziowej spółki, a z drugiej daje możliwość zdobycia atrakcyjnych nagród.

Dla uczniów, którzy w tym roku dołączają do programu, KGHM przygotował praktyczne gadżety oraz spotkania onboardingowe, podczas których dowiedzą się więcej na temat praktyk, planowanych wydarzeń, czy tego, jak uzyskać stypendium w ramach program.

Po sukcesie programu „Kompetentni” KGHM w 2023 roku uruchomił kolejny program edukacyjny dla uczniów szkół ponadpodstawowych z Zagłębia Miedziowego oraz województwa lubuskiego: „Cyfrowa przyszłość Miedzi”. Program skierowany jest do uczniów, którzy planują studia w kierunkach informatycznych, a obecnie uczęszczają do techników, w których funkcjonują klasy o profilu informatycznym lub liceów ogólnokształcących z kierunkami ścisłymi. Celem programu jest wsparcie kształcenia w zawodach, w których kompetencje cyfrowe są niezbędne. Projekt koordynuje Centralny Ośrodek Przetwarzania Informacji (COPI) – oddział miedziowej spółki.

Poprzedni artykułWyprawki z „Dobrego startu” na kontach rodziców
Następny artykułRatownicy KGHM na podium Ogólnopolskich Zawodów w Ratownictwie Górskim