Profesjonalna sala szkoleniowa specjalistycznej służby ratowniczej w Oddziale ZG Rudna jest już gotowa – ratownicy górniczy będą mogli m.in. wykonywać ćwiczenia z zastosowaniem technik alpinistycznych.


– Ratownicy i strażacy z KGHM należą do najlepszych na świecie. Wymaga to jednak nieustannego doskonalenia umiejętności w bardzo dobrych warunkach. Świetnie wyposażona sala szkoleniowa, będzie dostępna dla ratowników z sekcji wysokościowej przez cały rok. W KGHM bezpieczeństwo załogi to priorytet, stosujemy wszelkie możliwe metody i nie szczędzimy środków, aby je w naszych zakładach zapewnić – powiedział Mateusz Wodejko, wiceprezes zarządu do spraw finansowych KGHM Polska Miedź S.A.

Sala szkoleniowa specjalistycznej służby ratowniczej do prac z zastosowaniem technik alpinistycznych, bo tak brzmi pełna nazwa tzw. sekcji wysokościowej, znajduje się blisko Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego ZG Rudna i składa się z dwóch części: socjalno-magazynowej (gdzie przechowywany i konserwowany jest sprzęt wysokościowy) oraz szkoleniowej – sali ćwiczeń. Pomieszczenie zostało zaadoptowane i całkowicie wyremontowane, właśnie na potrzeby ratowników górniczych.

Sala jest zadaszona, pozwala na ćwiczenie technik alpinistycznych czy umiejętności obsługi sprzętu wykorzystywanego w akcjach ratowniczych. Do tej pory ratownicy z ZG Rudna szkolili się w pomieszczeniach oddziału KGHM, Jednostki Ratownictwa Górniczo- Hutniczego w Sobinie.

To już kolejne w tym roku działanie związane ze sprawami bezpieczeństwa pracowników KGHM. W marcu do użytku oddana została nowoczesna dyspozytornia JRGH w Sobinie. Nowy budynek wyposażony jest w najwyższej jakości systemy łączności i nowoczesne systemy informatyczne. Obiekt powstał przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i jest energooszczędny – wykorzystuje energię ze słońca dzięki zainstalowanej na dachu budynku fotowoltaice.

Nowa dyspozytornia jest wyjątkowa nie tylko pod względem wyposażenia. Po raz pierwszy w historii KGHM daje możliwość poprowadzenia akcji ratowniczej czy ewakuacyjnej bezpośrednio z Sobina. W przypadku jakichkolwiek zdarzeń na terenie oddziałów KGHM dyspozytorzy JRGH otrzymują informacje i natychmiastowo podejmują odpowiednie działania.

W doskonaleniu umiejętności ratowników KGHM pomogą kolejne planowane inwestycje. W tym roku ma się rozpocząć budowa Centrum Szkoleniowego dla sekcji medycznej oraz wysokościowej w Sobinie. Główne zadanie nowego budynku to możliwość ćwiczeń na wysokości z użyciem technik alpinistycznych, ale także szeroko rozumianej pierwszej pomocy.

Poprzedni artykułPomnik Św. Floriana stanął przy Hucie Miedzi Legnica
Następny artykułMłode sokoły już w obrączkach – zagrożone wyginięciem ptaki znalazły dom w Hucie Miedzi Głogów