Podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Hutnika w Lubinie odznaczeniami państwowymi i branżowymi wyróżniono pracowników Polskiej Miedzi. Załoga KGHM otrzymała życzenia i gratulacje od najważniejszych osób w państwie. Zaprezentowane też zostały pierwsze w historii miedziowej spółki mundury galowe nawiązujące do hutniczych tradycji. Znalazły się na nich m.in. symbole tego zawodu: skrzyżowany młotek i kleszcze.

W tym roku również po raz pierwszy nadane zostały również stopnie hutnicze przyznawane pracownikom oddziałów hutniczych m.in. w uznaniu za wyróżniającą się pracę. Hutnicy mogą otrzymać, w zależności od zasług czy stażu pracy następujące stopnie: hutnik, inżynier hutniczy, technik hutniczy oraz dyrektor hutniczy. Inicjatywa KGHM ma szansę stać się obowiązującą procedurą w całym kraju. Ministerstwo Aktywów Państwowych zamierza podjąć się przygotowania ustawy o przyznawaniu stopni hutniczych i mundurów.

Mundury są utrzymane w dwóch kolorach, głównym jest czerń, która nawiązuje do głębi kopalń oraz symbolizuje cechy niezbędne w zawodach związanych z KGHM, takich jak rozwaga i mądrość. Drugi kolor jest miedziany nawiązujący do roztopionego metalu. Kolorystyka munduru odzwierciedla również barwy z flagi hutniczej.

Ponad 80 pracowników KGHM odebrało również odznaczenia państwowe, w tym Medale za Długoletnią Służbę. 12 osób otrzymało Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Energetyki”, a 11 osób Odznaki Honorowe „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A.” 15 hutników wyróżniono stopniami hutniczymi: I, II i III stopnia dyrektora hutnictwa.

Chcę podziękować i życzyć, by każdy dzień był dla hutników tak przyjemny jak ten. Chowajcie w sercu wszystkie pozytywne myśli i doznania. Życzę Wam satysfakcji z zawodowych sukcesów, prywatnych sukcesów, bożego błogosławieństwa, opieki świętego Floriana. Niech żyje nam hutniczy stan – mówił Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Wśród wyróżnionych hutników znalazło się 30 jubilatów, którym wręczono statuetki Św. Floriana i list gratulacyjny od prezesa zarządu KGHM. – W hucie pracuję od 1982 roku. Dzień Hutnika to wyjątkowy moment, a dla mnie dziś to wielkie zaskoczenie, że zostanę uhonorowany medalem za wieloletnią pracę. Cieszymy się, że świętujemy. Nasza huta jest bardzo nowoczesna. Teraz się pracuje dużo lepiej, jak przed 40 laty, gdy zaczynałem. Czuję dużą satysfakcję, że pracuję w tej firmie – mówił Mirosław Przysiężny, Huta Miedzi Głogów.

Dzień Hutnika w sposób szczególny będzie świętowany w Legnicy – mieście, w którym ulokowana jest najstarsza huta KGHM. Huta Miedzi Legnica w tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia. W niedzielę, 14 maja o godzinie 13.00 w Katedrze w Legnicy rozpocznie się uroczysta Msza Święta w intencji Hutników i ich rodzin, a na godzinę 19.00 miedziowa spółka zaprasza na otwarty Koncert Hutniczy. Na legnickim Rynku wystąpi Kasia Cerekwicka, Olga Szomańska, Mateusz Ziółko, Łukasz Zagrobelny, Orkiestra Symfoniczna w 25-osobowym składzie pod dyrekcją Tomasz Szymusia.

Publiczność zobaczy także artystów młodego pokolenia z regionu oraz orkiestrę hutniczą z Huty Miedzi w Głogowie pod kierownictwem kapelmistrza Bartłomieja Nienartowicza wraz z zespołem mażoretek. Wydarzenie poprowadzi Małgorzata Tomaszewska i Aleksander Sikora.

Poprzedni artykułMażoretki i orkiestra hutnicza w Centrali KGHM – FOTO, VIDEO
Następny artykułBieg Papieski w Lubinie po raz ósmy – FOTO