Podwyższenie kwalifikacji zawodowych, nabycie uprawnień na prowadzenie dodatkowych maszyn górniczych, rozwój, możliwość awansu i jeszcze lepsza płaca – to korzyści dla tych, którzy w Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie biorą udział w kursach na ładowarki ŁK. Zajęcia to nie tylko teoria, ale też praktyka zarówno na symulatorze jak i na maszynach na placu bazy szkoleniowej MCKK w Lubinie.

Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie organizuje takie kursy dwa razy w miesiącu. Rocznie korzysta z nich od 350 do 400 osób. Podczas szkolenia uczestnicy doskonalą swoje umiejętności m.in. na symulatorze ładowarki ZANAM, kołowo-przegubowej 90 kiloniutonów udźwigu wersja nr 3. Kursanci ćwiczą różne sytuacje, jak np. przepuszczenie pieszego.

Jeśli widzi pieszego, musi zachować się zgodnie z regulaminem ruchu maszyn górniczych, czyli zatrzymać maszynę, użyć sygnałów, przepuścić innego uczestnika ruchu od strony kabiny i czekać na zezwolenie kontynuowania jazdy. Jeżeli natomiast mamy przeszkodę, która jest na drodze, operator musi też z godnie z regulaminem odpowiednio się zachować, czyli w jaki sposób tę przeszkodę ominąć lub ewentualnie ją usunąć. Grupa uczestników kursu jest podzielona. Część jest na placu, część na symulatorze. To 8 dni zajęć – mówi Eligiusz Deluga, instruktor maszyn górniczych MCKK w Lubinie – Poza tym prowadzimy też kursy na kotwiarki, wiertnice, wozy odstawcze czy landrowery – dodaje instruktor.

– Bezpieczeństwo pod ziemią jest bardzo ważne. To nie są maszyny, które ważą kilka kilo, ale kilka ładnych ton. Bezpieczeństwo to podstawa. Od tego zależy nasze zdrowie i życie oraz innych osób. Zawsze warto rozwijać się pod względem kursów. To daje możliwość własnego rozwoju i otwarcie sobie dalszej ścieżki kariery – mówi Tomasz Burzec, pracownik PeBeKa, uczestnik kursu.

Poprzedni artykułMCKK uczy języka polskiego i obsługi komputera
Następny artykułFerie z RCS i siatkarzami Cuprum Lubin – FOTO