14 pracowników ZG Rudna poddało się aktualizującemu szkoleniu w Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie. Kurs dotyczył obsługi i eksploatacji akumulatorów w układach hydraulicznych maszyn i urządzeń. Szkolenie przygotowano na zlecenie zakładu pracy. Odświeżenie wiedzy pomaga górnikom-mechanikom bezpieczną obsługę maszyn i bezpieczeństwo.

Jak zapewnia instruktor prowadzący szkolenie, obsługa akumulatorów hydraulicznych, polegająca na rozładowaniu czy naładowaniu urządzenia nie jest codzienną praca, ale od czasu do czasu trzeba sprawdzić hydroakumulator, wymienić gaz, a kurs w MCKK właśnie tego uczy z naciskiem na zachowanie zasad bezpieczeństwa. Nie każdy może wziąć udział w takim szkoleniu.

– Tutaj są hydraulicy, którzy mają już duże doświadczenie w zakresie obsługi hydroakumulatorów, bo kurs jest przypomnieniem pewnych zasad i reguł stosowanych przy obsłudze instalacji hydraulicznej. Jeżeli chodzi o ludzi, którzy po raz pierwszy mieliby tu przyjechać i nie mieli wcześniej do czynienia z instalacją hydrauliczną, to wtedy musieliby najpierw ukończyć kurs podstawowy – wyjaśnia Andrzej Orzechowski, instruktor z MCKK, emerytowany kierownik działu maszyn w kopalni.

– Mechanicy odświeżają wiedzę z zakresu obsługi maszyn, przy wykonywaniu przeglądów technicznych i mogą się nią podzielić z operatorami tych maszyn – w jaki sposób mają sprawdzać, kontrolować zasady działania i zasady funkcjonowania zbiorników na dole w kopalni – dodaje instruktor.

MCKK organizuje takie kursy w zależności od zapotrzebowania zakładów pracy. Rocznie szkolonych w tym zakresie jest ok. 150 osób. Głównie są to pracownicy oddziałów KGHM.

Poprzedni artykuł2,7 mln zł za nowy budynek dla strażaków – FOTO
Następny artykułKrwiodawcy z HDK Serce Górnika i relaks z kręglami