Program „Droga do fachu”, w którym uczestnicy 40 wychowanków zakładu poprawczego w Głogowie, ma na celu ułatwić start na rynku pracy tym młodym ludziom. Pomysł Stowarzyszenia „Otwarte drzwi” spotkał się z zainteresowaniem KGHM, który za pośrednictwem Fundacji KGHM postanowił pomóc, którzy mogą być zagrożeni wykluczeniem zawodowym. Umiejętności spawalniczych uczy Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie. 

Pomysł pojawił się kilka miesięcy temu z inicjatywy Stowarzyszenia Otwarte drzwi z Głogowa, które zwróciło się o wsparcie do KGHM. Powstała idea kształcenia młodych ludzi z zakładu poprawczego w kilku zawodach.

Chodzi o zawody przede wszystkim techniczne, czyli spawalnictwo, ale też gastronomii kelnerzy i kucharze oraz o ogrodnictwo. Oni mają podzielone zajęcia, które wystartowały na przełomie października i listopada. Kurs potrwa do czerwca i kształci 40 osób w tych kilku obszarach w tych zawodach, ale też w umiejętnościach miękkich, chodzi o rozwój sprawności społecznych. Mowa tu o osobach, które mają ciężką sytuację materialną, które znajdują się w zakładzie poprawczym czy współpracują ze Stowarzyszeniem Otwarte drzwi i nie mają szans na realną edukację. Szkolenie dotyczy również umiejętności miękkich, czyli rozwój sprawności społecznych. O tyle jest to ciekawe, że takie zaświadczenie ukończenia kursu rozwoju sprawności społecznych osobie wykluczonej może pomóc w dalszej karierze zawodowej, ponieważ przedstawienie takiego zaświadczenia np. w sądzie powoduje, że taka osoba ma możliwość pewnych rzeczy dodatkowych. To też warto przekazać później pracodawcy, jeżeli to będzie osoba z zakładu poprawczego, każde takie zaświadczenie sprawia, że pracodawca inaczej patrzy. Oczywiście główną ideą jest zmienianie takiego nastawienia. Rozwój umiejętności społecznych to jest między innymi walka ze stresem, z negatywnymi emocjami, które nam czasami towarzyszą, z akceptacją i nawet budowaniem komunikacji międzyludzkiej. Na ten moment zajęcia trwają. Jesteśmy tutaj w spawalni gdzie kilku wychowanków zakładu poprawczego zdobywa te umiejętności z zakresu spawalnictwa. Równolegle trwają warsztaty związane z nauką pod kątem kucharzy. Jest też kilkanaście osób, które uczy się przygotowywać dania. Docelowo część wychowanków pójdzie do hotelu Qubus w Głogowie. Tam będzie zdobywać umiejętności z zakresu szefa kuchni, ale też z zakresu bycia kelnerem. Jak pogoda będzie bardziej sprzyjająca, będą też zajęcia z zakresu ogrodnictwa  – mówi Marek Wachnik, kierownik wydziału rekrutacji i budowania wizerunku KGHM Polska Miedź S.A.

Szkoleniem w zakresie spawalnictwa zajmuje się Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie, które posiada odpowiednią bazę sprzętową w tym zawodzie. Zajęcia odbywają się kilkuosobowych grupach, by instruktorzy mogli indywidualnie traktować każdego uczestnika kursu.

Nasze Regionalne Centrum Szkoleń Spawalniczychy i Operatorskich jest na Dolnym Śląskim jednym z lepszych. Mamy tutaj 8 stanowisk MAG, 10 do spawania elektrodą otuloną, 6 do spawania TIG i MIG oraz posiadamy też możliwości szkolenia 10 spawaczy w metodach gazowych. Myślę, że tutaj naprawdę się nauczą – mówi Andrzej Przytuła, kierownik działu szkoleń zawodowych, MCKK Lubin

Projekt wpisuje się w działania KGHM w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu.

– To jest kolejny projekt, który zaczął się w 2022, ale jest szeroko odpowiedzią na naszą strategię zrównoważonego rozwoju, a to też jest dostęp do edukacji, nie tylko dla naszych pracowników, ale też dla społeczeństwa Zagłębia Miedziowego. Definiujemy, jakie są potrzeby. Jest potrzeba m.in. edukacji dla osób zagrożonych wykluczeniem, ale też na tym może zyskać sama firma, bo ślusarz, spawacz to są jedne z trudniejszych zawodów, czyli pozyskanie takiego pracownika nawet dla KGHM czasami jest wyzwaniem. Takim pięknym spełnieniem i dopełnieniem tej historii byłoby, gdyby jeden z wychowanków zakładu poprawczego odbył taki kurs, wyszedł na wolność i wrócił do nas, jako pełnoprawny pracownik KGHM – dodaje Marek Wachnik z KGHM.

Poprzedni artykułGry bez prądu opanowały Muzę – FOTO
Następny artykułWnioski o 500+ popłynęły lawinowo