Legnickie śpiewające fontanny to nie tylko przyjemne chwile dla oglądająch. To przede wszystkim obowiązki dla służb. Codzienne doglądanie pomp, filtrów, stanu wody, czystości niecek, obsługa serwerowni, komór technicznych – to stale obowiązki załogi Legnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy eksploatacji tańczących fontann w Parku Miejskim. By legniczanie i turyści mogli podziwiać weekendowe pokazy multimedialne, instalacja musi być utrzymana w odpowiednim stanie.

W Parku Miejskim w Legnicy od 2021 można podziwiać niecodzienne fontanny, które tańczą do muzyki filmowej w połączeniu ze świetlnym pokazem. To zjawisko podziwiają nie tylko mieszkańcy Legnicy, ale też Zagłębia Miedziowego, którzy odwiedzają miasto niekiedy specjalnie właśnie po to, by obejrzeć multimedialny pokaz. Żeby instalacja działała bez zarzutu i mogła cieszyć jak najdłużej, trzeba o nią dbać codziennie. Obsługą zajmują się pracownicy Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

– Nasze służby wykonują tu zadania codziennie, obsługując dwie komory techniczne, w których znajduje się całość urządzeń – pompy, filtry i uzdatnianie. Obsługa to też cała serwerownia do sterowania tym układem. Fontanna pracuje w pełnym automacie, a więc mamy harmonogram na cały rok. Przed uruchomieniem fontanny musimy zrobić pewne czynności eksploatacyjne i na tym właśnie polega nasze zadanie – wyjaśnia Sylwester Kamosz, kierownik zakładu produkcji wody LPWiK.

– Trzeba zwracać uwagę na czystość niecki, na działanie dysz i oświetlenia. W komorach uważamy na płukanie filtrów, prefiltrów, sprawdzamy parametry wody – dodaje kierownik.

Przedstawiciel producenta instalacji odpowiednio przeszkolił załogę LPWiK. Tylko osoby, które przygotowano do obsługi fontann mogą zajmować się ich codzienną eksploatacją, choć jak mówi Sylwester Kamosz, urządzenia przy fontannach nie są nowością dla personelu LPWiK.

– Urządzenia są podobne, jak w wodociągach. To są pompy, filtry tylko jakby w mniejszej skali. Dla nas obsługa takich urządzeń to codzienność. Nic zaskakującego w tych urządzeniach dla nas nie ma – zapewnia kierownik.

Fontanny mają w sumie 94 dysze obwodowe pracujące na co dzień. To również 12 robotów niezbędnych w specjalnych pokazach, które uruchamiają się po zmroku. W trakcie pokazu wieczornego największa dysza na środku osiąga wytrysk wody od 15 do 20 metrów.
Fontanny pracują od maja do października od piątku do niedzieli w godz. od 10:00 do 22:00. Pokazy 10 minutowe to wodne sześć obrazów, które rozpoczynają się od godz. 12:00 w pełnych godzinach do 22:00. Zegar astronomiczny po zmierzchu uruchamia światło. Pokazy specjalne trwają 20 minut i składają się na połączenie wody, światła i dźwięku. Od maja do sierpnia pokazy specjalne mają miejsce w piątek, sobotę i niedzielę o godz. 21:30. We wrześniu będą się odbywały o godzinie 19:40, zaś w październiku do 16 dnia miesiąca włącznie o godz. 18:40.

Poprzedni artykułRelacje Inwestorskie KGHM wygrywają ogólnopolskie badanie komunikacji spółek z rynkiem
Następny artykułZapisy do Biegu Papieskiego do 23 maja