Dzięki dobrej współpracy samorządów z rządem od dziś ruszają prace nad dokumentacją przedprojektową dla zadania „Budowa linii kolejowej Lubin – Polkowice – Głogów”. To kolejny, wielki krok przybliżający powrót kolei do Polkowic.

W obecności przedstawicieli rządu oraz samorządowców Zagłębia Miedziowego podpisano dokument, który dla naszego miasta ma wyjątkowe znaczenie. Oznacza nie tylko dalsze procedowanie strategicznego projektu jakim jest Kolej Aglomeracyjna Zagłębia Miedziowego, ale także zapewnienie o środkach rządowych na jego realizację. Dla Polkowic to dziejowy moment.

Jak się powiedziało A, to trzeba też powiedzieć B i C – powiedział podczas spotkania minister Krzysztof Kubów, szef gabinetu politycznego premiera. – Było wiele dyskusji w rządzie na ten temat. Ja się cieszę, że przebiła się ta narracja, że wracamy do bardzo ciekawych projektów kolejowych, pokazujemy, że chcemy się rozwijać.

My w swojej strategii zrównoważonego rozwoju stawiamy także na mniejsze ośrodki, nie tylko na wielkie aglomeracje, tak, aby podwyższyć mieszkańcom komfort życia i żeby wprowadzać rozwiązania ekologiczne. Nie trzeba było zbyt długo przekonywać, aby zabezpieczyć środki na realizację tego zadania – zapewnia minister Krzysztof Kubów.

Rangę dzisiejszego spotkania podkreślał w swoim wystąpieniu, obecny na uroczystości, burmistrz Polkowic. Łukasz Puźniecki zwrócił uwagę, że gdyby nie było projektu, który uwzględnia Polkowice na kolejowej mapie Polski, oznaczałoby to dla naszego miasta powolną degradację i wykluczenie komunikacyjne. Dlatego moment podpisania umowy uznał za szczególnie ważny.

Ponowne doprowadzenie kolei do Polkowic to wydarzenie dziejowe i historyczny moment. Jesteśmy coraz bliżej tej chwili. Dziś zmaterializowały się oczekiwania dotyczące przystąpienia do dokumentacji przedprojektowej. Jako samorząd bardzo o to zabiegaliśmy i nadal będziemy mocno pracować nad tym, abyśmy w jak najkrótszym czasie mogli cieszyć się obecnością kolei w Polkowicach – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Włodarz gminy przypomniał, że do Polkowic codziennie dojeżdża w celach zawodowych ok. 17 tys. osób. Odciążenie infrastruktury drogowej i przełożenie tego nacisku na bardziej ekologiczną i bezpieczną kolej, będzie z korzyścią dla miasta i mieszkańców.

Do pracy, czy to w zakładach należących do KGHM, czy też znajdujących się na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ruch odbywa się głównie samochodami czy autobusami.  To ma swój wpływ chociażby na jakość powietrza – zaznacza burmistrz Łukasza Puźniecki.

Tempo i kierunek prac podejmowanych przy tworzeniu Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego to m. in. skutek dobrej współpracy samorządu Województwa Dolnośląskiego ze stroną rządową.

Wspólnie porozumieliśmy się dwa lata temu i stwierdziliśmy, że ten projekt jest ważny. Minister Krzysztof Kubów wspiera ten projekt i pomaga w jego realizacji. Dzięki temu wsparciu i „otwarciu drzwi” do PKP PLK udało nam się podpisać porozumienie na realizację tego zadania, gdyż zadanie jest powierzone województwu dolnośląskiemu. I województwo przygotowuje, jako inwestor zastępczy, dokumentację dotyczącą studium wykonalności środowiskowej dla tego zadania, a realizacją zadania będzie się zajmowało później PKP PLK – poinformował Tymoteusz Myrda, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego.

O potrzebie dalszego rozwoju gospodarczego Zagłębia Miedziowego w kontekście rozwoju linii kolejowych, w tym przede wszystkim do Polkowic, mówił Piotr Karwan, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Polkowice od dekad pozbawione są kolejowego połączenia pasażerskiego. Podkreślić trzeba, że przez cały ten czas na linii Lubin – Polkowice odbywa się ruch towarowy. Wierzę, że nasze działania doprowadzą do rychłego przywrócenia ruchu pasażerskiego z Lubina do Polkowic i w przyszłości z Polkowic do Głogowa. Podpisanie dzisiejszej umowy to historyczne wydarzenie, które otwiera kolejny ważny etap rozwoju naszej małej ojczyzny – uważa Piotr Karwan.

W imieniu Województwa Dolnośląskiego umowę na wykonanie dokumentacji przedprojektowej dla zadania „Budowa linii kolejowej Lubin – Polkowice – Głogów” podpisał Leszek Loch, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu. Dokumentacja ma być gotowa w przyszłym roku.

Poprzedni artykułWirtualna rzeczywistość w KGHM
Następny artykułPuchar Mistrzyń Polski dla koszykarek BC Polkowice