W wysokich blokach zasobów SM Nowa w Lubinie sukcesywnie od kilku lat montowane są podnośniki do wózków inwalidzkich. Spółdzielnia od 2017 zamontowała 7 wewnątrz klatek schodowych i 2 na zewnątrz budynku. W 2022 w planach jest wyposażenie chociaż dwóch kolejnych budynków.

Dopóki nie ma konieczności korzystania z wózka inwalidzkiego pokonanie 6 lub 8 schodków na półpiętro w w klatkach schodowych, by dostać się do windy zdaje się nie być problemem. Niestety w chwili, gdy osoba niepełnosprawna lub starsza i schorowana musi poruszać się na wózku, sytuacja w wysokich blokach mieszkalnych staje się patowa. Jak dotąd zarząd SM Nowa w Lubinie postarał się, by w pięciu budynkach wysokokondygnacyjnych zamontowano podnośniki, które ułatwią wjazd wózka na półpiętro, by dostać się do windy. To Kruczej 50 i 51, Sowiej 4, Sportowej 70 i 69.

– Niezależnie od tych budynków robimy również zewnętrzne podnośniki na klatce schodowej. Są one już przy Żurawiej 25 i Kruczej 14. Lokalizacje które oczekują na zamontowanie urządzeń to Sowia 2 i Krucza 48 i 6. Mamy podania lokatorów z tych adresów i do tej sprawy będziemy przystępować. Chcemy w tym roku przynajmniej 2 takie podnośniki zamontować. Koszt samego urządzenia to ok. 31 tys. złotych. Należy do tego dodać koszt wykonania dojazdu, a to kolejne 10-15 tys. zł, np na Sowiej 4 trzeba było robić duży odcinek i był to koszt 20 tyś złotych. Mamy pieniążki na to, bo są one zbieranie od października 2017 roku. To 5 zł od mieszkania. Te środki nam na dzień dzisiejszy w zupełności wystarczają żebyśmy zaspokajali potrzeby, które w tej chwili są – wyjaśnia Stanisław Halicki, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Nowa w Lubinie.

Poprzedni artykułWniosek o paszport? Licz się z długim czekaniem
Następny artykułZnamy miedziowych zwycięzców II edycji Hackathonu KGHM