W Lubińskim rynku w sobotnie popołudnie zebrało się nieco ponad 100 osób, by wspólnie z jednej strony dać wyraz sprzeciwu wobec działań wojennych, z drugiej zaś zastanowić się jak nieść pomoc Ukraińcom i jak połączyć siły, by wsparcie było jak najlepsze.

Wzywamy wszystkich mieszkańców powiatu i Lubina do solidarności z Ukrainą. Chcemy pokazać po pierwsze  naszą dezaprobatę wobec wojny, wobec tego zła, które jest na Ukrainie, ale przede wszystkim chcemy  pomyśleć, co możemy zrobić, aby pomóc. Tu jest wielu Ukraińców, ich rodziny. To jest kwestia zebrania żywności, leków, ale także może tego, aby przyjąć Ukraińców pod swój dach. Na to jesteśmy gotowi i musi to być skoordynowane. Kiedyś nam pomagano, a dziś musimy pomóc innym. To jest taka akcja, która ma przede wszystkim pokazać nie tylko solidarność, ale też różne formy pomocy. Kilka organizacji zbiera dary. Chcemy wszystkim ogłosić, które to są organizacje. W moim biurze są i będą dyżury w sprawie pomocy. Też służę pomocą. Pomagam kilku rodzinom ukraińskim przedostać się szybciej z granicy, bo są już u nas 30 godzin. To są wszystkie gesty wsparcia – mówił Piotr Borys, poseł na Sejm RP.

Wśród zebranych nie zabrakło Ukraińców, którzy w Polsce przebywają już od dawna, ale są pogrążeni w smutku na wieści płynące od ich bliskich, którzy w kraju pozostali.

Moja rodzina już drugi dzień siedzi w piwnicy z małymi dziećmi i starszą babcią. Słyszą bomby, dzieci płaczą i są wystraszone. Pracowałam w Ukrainie jako pielęgniarka. Wszystkie moje koleżanki tam teraz siedzą w pracy już cztery zmiany. Gotują w domu, by nakarmić tamtejszych chorych i głodne dzieci. Jestem już długo w Polsce, ale całym sercem jestem z Ukrainą i swoją rodziną i moimi przyjaciółmi i bardzo dziękuję Polsce, że nas wspiera – mówiła zapłakana Żenia.

Na poratlu zrzutka.pl jest zbiórka pieniędzy pod hasłem “Zbieramy na doposażenie obrony terytorialnej Ukrainy kamizelki, apteczki. Dla chłopaków, którzy wrócili bronić swojej ojczyzny i pokoju naszego!”. Zamieszczamy link: 

 

https://zrzutka.pl/hx5yed

Poprzedni artykułPol-Miedź Trans patronem uczniów z legnickiej szkoły
Następny artykułKGHM z pomocą dla Ukrainy